חדשות

אנשים החיים עם HIV מצויים בסיכון מוגבר לשברים (PLoS One)

23/06/2020

 

מתוצאות סקירה שיטתית ומטה-אנליזה שפורסמו בכתב העת PLoS One עולה כי בקרב אנשים החיים עם HIV שיעורי הימצאות והיארעות גבוהים יותר של שברי עצמות, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית.

 

החוקרים בחנו את הנתונים מ-21 מחקרים שפורסמו בין השנים 2008 עד 2017 ובחנו את הסיכון לשברים באנשים החיים עם HIV.

 

מהנתונים עלה כי שיעורי ההימצאות של שברים בקרב אלו שחיו עם HIV עמדו על 6.6%, עם יחס סיכויים של 1.9, בהשוואה לאלו באוכלוסיה הכללית וללא HIV. בקרב אלו שחיו עם HIV, שיעורי היארעות שברים עמדו על 11.3 מקרים ל-1,000 שנות-אדם, עם יחס שיעורי היארעות של 1.5, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית.

 

שברים היו נפוצים יותר בקרב אנשים שחיו עם HIV שהיו מבוגרים יותר (יחס סיכון של 1.4), מעשנים (יחס סיכון של 1.3), אלו עם זיהום נלווה בנגיף Hepatitis C (יחס סיכון של 1.6) ואלו עם אבחנה של אוסטיאופורוזיס (יחס סיכון של 3.3). החוקרים מדווחים כי גורמי סיכון נוספים לשברים בקרב אלו החיים עם HIV כוללים מין זכר, שימוש תוך-ורידי בסמים, או נטילת טיפול אנטי-רטרוויראלי כנגד HIV.

 

החוקרים כותבים כי יש מקום להגדלת המודעות והמעקב אחר בריאות העצם של אנשים החיים עם HIV, שכן אוכלוסיה זו מצויה בסיכון מוגבר לשברים, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית.

 

ממצאי המחקר מספקים עדויות חדשות אודות חשיבות עידוד אורח חיים בריא ואיזון גורמי סיכון הפיכים למניעת שברים באלו החיים עם HIV. על רופאים להסביר למטופלים החיים עם HIV על הסיכון המוגבר לשברים, שכן הבנת הנושא עשויה להגדיל את המוטיבציה שלהם לנקוט בשינויים הנדרשים למניעת סיבוכים אלו.

 

PLoS One, online June 4, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני