חדשות

מגפת COVID-19 עלולה להוביל להחמרת הפרעות התמכרות באלכוהול ועליה במחלות כבד (מתוך כנס ILC)

11/05/2020

 

רופאים מארצות הברית הביעו חשש מפני עליה חשד בשיעור אשפוזים על-רקע הפרעות צריכת אלכוהול וצופים עליה משמעותית בשיעור הבעיות על-רקע אלכוהול, כולל מחלות כבד.

 

בסקר שנערך בקרב 1,004 אמריקאים ב-18-19 במרץ השנה, 8% מהמשיבים דיווחו כי צרכו כמות גדולה יותר של אלכוהול או סמים וחומרים אחרים במהלך תקופה זו של בידוד חברתי. החוקרים מסבירים כי אנשים הנדרשים לבידוד שותים יותר, עם עליה בשיעור הפונים לבתי חולים בשל נזק כבדי על-רקע אלכוהול.

 

החוקרים מלוס אנג'לס ומרכזים אחרים אוספים עדויות במטרה לסייע באישור תצפיות אלו, מאחר והם מאמינים כי שיעור הפונים עם הפרעות בתפקודי כבד מצוי במגמת עליה והם מאמינים כי מגמה זו נובעת מהשלכות ההתמודדות עם הזיהום הנגיפי.

 

בחלק מהמקרים, החולים כבר סובלים מבעיית שתייה כרונית, לאחר ששתו במשך שנים רבות, כאשר המגפה הנוכחית הייתה הקש האחרון. אחרים נהגו לשתות אלכוהול בכמות רבה לאורך זמן רב וכעת השתייה המופרזת יצאה מכלל שליטה. רופאים רבים נתקלים בחולים עם צהבת בלחמיות ובגוף, הקאה דמית, פרכוסים ובלבול וסימני דלקת בדם. לא בהכרח מדובר במצבים של שחמת כבד, כאשר ייתכן כי החולים פיתחו נזק כבדי חד.

 

סוגיית השתייה המופרזת לפרקים (Binge) הינה בעיה מטרידה במיוחד, הנפוצה בעיקר באלו בשנות ה-30 וה-40 לחייהם. הדבר המדהים בעיני הכותבים הוא שעם כל דור חלה עליה בהתנהגויות המסוכנות, כאשר הסיבה לכך אינה ברורה. בקרב אלו בקבוצת הגילאים 25-34 שנים, שיעורי התמותה עקב שחמת כבד עלו ב-10.5% מ-2009 עד 2016.

 

בידוד חברתי, דחק וחרדה ככל הנראה השפיעו על היקף הבעיה. שעמום וחוסר מטרה בחיים אינם מסייעים במצבים אלו ושיעורי האבטלה בלוס אנג'לס צפויים להגיע ל-32% בהמשך החודש כך שרמת הדחק עולה.

 

יתרה מזאת, מומחי כבד מדווחים כי בזמן שהמטופלים מגיעים אליהם הם כבר השלימו בדיקות סקר לכשל כבדי, אך 15-20% מהם עדיין ממשיכים לשתות אלכוהול ואם לא יחדלו מכך, אזי מדובר בגזר דין מוות.

 

מתוך International Liver Congress

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני