חדשות

חולים מבוגרים בסיכון גבוה יותר להפרעת שימוש באופיואידים לאחר ניתוח שבר ירך (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AAOS)

06/09/2021

 

מנתונים חדשים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Orthopedic Surgeons עולה כי אחד מכל שישה חולים מעל גיל 60 שנים המשיך בטיפול במשככי כאבים אופיואידים לאחר 3-6 חודשים מניתוח שבר ירך.

 

בעוד שמחקר קודם אודות הסכנות בשימוש באופיואידים בקשישים התמקד בעיקר בסכנות בטווח הקצר, דוגמת טשטוש ודליריום, ממצאי המחקר הנוכחי מעידים כי בקרב האוכלוסייה המבוגרת קיים גם סיכון להתמכרות ושימוש כרוני באופיואידים.

 

החוקרים בחנו באופן רטרוספקטיבי את הנתונים אודות 29,618 חולים בגילאי 60 שנים ומעלה, ללא שימוש קודם במשככי כאבים אופיואידים, אשר עברו ניתוח שבר ירך בין השנים 2009 עד 2018. מטרת המחקר הייתה לקבוע כמה חולים השתמשו באופיואידים באופן ממושך לאחר הניתוח, כאשר שימוש ממושך הוגדר בנוכחות ניפוק לפחות מרשם אחד לטיפול התרופתי בכל נקודת זמן מהבאות: 1-30 ימים לאחר-ניתח, 31-90 ימים לאחר-ניתח ו-91-180 ימים לאחר ניתוח.

 

עוד השלימו החוקרים ניתוח סטטיסטי במטרה לקבוע אם ישנם גורמים המעלים את הסיכוי לשימוש ממושך באופיואידים.

 

מהנתונים עולה כי 83.7% מהחולים ניפקו לפחות מרשם אחד לטיפול בתרופות הנרקוטיות לאחר 1-30 ימים מהניתוח, כמו גם 69% מהחולים לאחר 31-90 ימים ו-16.7% מהחולים לאחר 91-180 ימים מהניתוח. שימוש ממושך באופיואידים היה נפוץ יותר בקרב אלו בגילאי 60-69 שנים, בנשים ובחולים עם מדד מסת גוף של 30 ק"ג למטר בריבוע ומעלה. 

 

שימוש ממושך באופיואידים היה גם נפוץ יותר בחולים שנהגו לעשן, באלו עם מספר רב יותר של מחלות רפואיות, או באלו עם הפרעות שימוש בחומרים.

 

בקרב חולים ממוצא אסיאתי, באלו עם הכנסה שנתית של 150,000 דולרים ומעלה, או בחולים לאחר הרדמה אזורית תועד סיכון נמוך יותר להפרעת שימוש באופיואידים ממושכת לאחר ניתוח. בנוסף, בחולים לאחר קיבוע שבר דווח על שכיחות גבוהה יותר של שימוש ממושך באופיואידים, בעוד שבאלו שעברו ניתוח להחלפה מלאה של מפרק הירך תועדה שכיחות נמוכה יותר של שימוש ממושך בתרופות אלו.

 

החוקרים מאמינים כי עם הבנה טובה יותר של הסכנות הכרוכות בשימוש ממושך באופיואידים בקשישים לאחר שבר ירך, אורתופדים עשויים להיות בעמדה טובה יותר להתאים את דפוסי הטיפול התרופתי במטרה לצמצם את הסיכון העתידי.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה- American Academy of Orthopedic Surgeons

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני