חדשות

עדויות נוספות תומכות בנוגדי-קרישה ישירים פומיים על-פני קומדין בחולים מעל גיל 75 שנים (The American Journal of Cardiology)

12/05/2019

 

בחולים מבוגרים עם פרפור פרוזדורים סיכון מוגבר לאירועים תרומבואמבוליים וסיבוכי דמם על-רקע טיפול בנוגדי-קרישה פומיים. מתוצאות מטה-אנליזה חדשה, שפורסמו בכתב העת American Journal of Cardiology, עולה כי נוגדי-קרישה פומיים ישירים (Direct Oral Anti-Coagulant) יעילים ובטוחים יותר מקומדין בקשישים עם פרפור פרוזדורים. יתרה מזאת, נראה כי Apixaban הינו הטיפול הטוב ביותר בכל הנוגע למאזן הבטיחות והיעילות של טיפולים נוגדי-קרישה באוכלוסיה זו.

 

החוקרים ביקשו לבחון את היעילות והבטיחות של נוגדי-קרישה פומיים בעלי פעילות ישירה, בהשוואה לטיפול בקומדין בקשישים עם פרפור פרוזדורים, שאינו על-רקע מחלת מסתם. לצורך כך, הם ערכו חיפוש במאגרי PubMed, Embase ו-Cochrane Central Database לזיהוי מחקרים אקראיים ומבוקרים להערכת היעילות והבטיחות של נוגדי-קרישה פומיים ישירים, בהשוואה לקומדין, בחולים עם פרפור פרוזדורים בחולים מעל גיל 75 שנים עם פרפור פרוזדורים.

 

הסקירה כללה חמישה תת-מחקרים של מחקרים אקראיים ומבוקרים, שכללו 28,135 קשישים. הממצאים העידו כי נוגדי-קרישה פומיים ישירים היו יעילים יותר בהשוואה לקומדין בהפחתת הסיכון לאירועים מוחיים או תסחיף סיסטמי (יחס סיכון של 0.76, p<0.01). שיעור דימומים מג'וריים היה דומה, אך שיעור דימומים תוך-גולגולתיים היה נמוך יותר משמעותית בחולים שחולקו באקראי לטיפול בנוגדי-קרישה פומיים ישירים (יחס סיכון של 0.48, p<0.01).

 

הטיפול ב-Apixaban (אליקוויס) היה היחיד מבין נוגדי הקרישה הישירים אשר בהשוואה לקומדין הפחית משמעותית את שלושת התוצאים – ירידה של 29% בסיכון לתסחיף סיסטמי, ירידה של 36% בשיעורי דימום מג'ורי וירידה של 66% בשיעור מקרי דימום תוך-גולגולתי).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי הסקירה מעידים כי נוגדי-קרישה פומיים ישירים היו בטוחים ויעילים יותר מקומדין בטיפול בקשישים עם פרפור פרוזדורים, שאינו על-רקע מחלת מסתם. יתרה מזאת, נראה כי Apixaban הינו הטיפול הטוב ביותר בכל הנוגע למאזן הבטיחות והיעילות של טיפולים נוגדי-קרישה באוכלוסיה זו.

 

The American Journal of Cardiology, 18 March, 2019

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני