חדשות

כתבי עת מובילים מביעים חששות בנוגע למחקרים בנושא COVID-19 (מתוך אתר Medscape)

05/06/2020

 

כתבי עת מובילים מעלים חששות בנוגע למאגר הנתונים ששימש כבסיס למחקרים שפורסמו לאחרונה בחולים עם COVID-19.

 

המאגר במחלוקת, אשר שימש בשני המחקרים, הינו מאגר רישום בינלאומי של תאגיד Surgisphere Corporation משיקאגו, אילינוי. המאגר כולל 96,032 חולים מ-671 בתי חולים בשש יבשות, אשר אושפזו בין 20 בדצמבר, 2019, ועד 14 באפריל, 2020, עם הוכחה לזיהום COVID-19.

 

במכתב הפתוח לכתב העת Lancet עולות חששות כי החולים לא סווגו טוב מספיק לפי חומרת המחלה. בנוסף, עלה חשש חמור בנוגע למתודולוגיה והנתונים במאגר, כולל העדר שקיפות באשר לבתי החולים שתרמו את הנתונים והבדלים בין נתונים מאוסטרליה ומאפריקה.

 

עורכי ה-Lancet פרסמו הודעה בנושא בנוגע לדיווח נתונים במחקר תצפיתי גדול שמצא קשר בין שימוש ב-Hydroxychloroquine ו-Chloroquine, עם או ללא Azithromycin או Clarithromycin, ובין עליה דרמטית בתמותה באשפוז והפרעות קצב לב בחולים עם COVID-19, בהשוואה לאלו שלא קיבלו טיפולים אלו. הכותבים מסבירים כי עלו שאלות מדעיות חשובות אודות הנתונים עליהם דווח במאמר. הודעת החשש פורסמה בעקבות מכתב פתוח, עליו חתומים למעלה מ-200 מדענים, רופאים ומומחי אתיקה, אשר הטיל ספק בנתונים ובשיקולים אתיים של המחקר.

 

עמדה דומה פורסמה מטעם ה-New England Journal of Medicine, כאשר העורכים ציינו כי קיים חשש משמעותי אודות איכות המידע ששימש במחקר שפורסם בתחילת מאי ובחן תחלואה קרדיווסקולארית ותמותה בחולים עם COVID-19, כאשר לא זוהתה עליה בתמותה באשפוז עם טיפול במעכבי ACE  ו-ARB בנוכחות COVID-19.

 

ההצהרה הייתה גם תגובה למכתב פתוח שפורסם בתחילת יוני ועליו היו חתומים 174 מומחים.

 

עורכי ה-New England Journal of Medicine ביקשו מהחוקרים לספק עדויות כי הנתונים עליהם התבסס המחקר הם מהימנים.

 

על-בסיס הממצאים עליהם דווח בכתב העת The Lancet, ארגון הבריאות העולמי עצר את הגיוס לזרוע הטיפול ב-Hydroxychloroquine במחקר SOLIDARITY, מחקר אקראי בינלאומי להערכת טיפול תרופתי כנגד COVID-19.

 

עם זאת, לאור הביקורת החדשה על הנתונים, ועדת המעקב בחנה את שיעורי התמותה במחקר SOLIDARITY של ארגון הבריאות העולמי, כמו גם את הנתונים ממחקר RECOVERY מבריטניה והמליצה כי אין מקום לשנות את פרוטוקול המחקר.

 

בתגובה לשני המכתבים הפתוחים, מובילי המחקרים הסבירו כי יתר החוקרים בצוות שלקחו חלק במחקרים האחרונים החלו בבחינה עצמאית של הנתונים אשר שימשו בשני המאמרים לאחר שלמדו על החששות שהועלו אודות מהימנות מאגר הנתונים. מטרת הבחינה הנ"ל היא לאשר את מקור הנתונים ולבחון את דיוק מאגר הנתונים וממצאי החוקרים.  מובילי המחקרים הבהירו כי הם ממתינים בקוצר רוח לתוצאות הבחינה הבלתי-תלויה, כאשר תוצאות הבדיקה יקבעו את הצורך בפעולות נוספות.

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני