חדשות

חולים רבים עם ירידה בחדות ראיה אינו עוברים הערכת למחלת עין יבשה (Optometry and Vision Science)

30/07/2021

 

מנתוני מחקר רטרוספקטיבי חדש עולה כי חולים רבים עם חדות ראיה נמוכה אינם עוברים בדיקות שגרה להערכת מחלת עין יבשה, למרות סיכון גבוה להפרעה זו, כך מדווחים חוקרים מקנדה במאמר שפורסם בכתב העת Optometry and Vision Science.

 

עם העליה בשימוש באמצעי עזר דיגיטאליים בחולים עם ראיה ירודה, בשילוב עם צורך במבט ממושך והזדקנות האוכלוסיה, חולים עם ראיה ירודה עשויים להיות בסיכון מוגבר למחלת עין יבשה. בנוסף, ישנה חשיבות קלינית לקביעה אם בחולים עם ראיה ירודה ישנם גורמי סיכון למחלת עין יבשה.

 

החוקרים השלימו הערכה רטרוספקטיבית של רשומות רפואיות של מטופלים בגילאי 29-97 שנים, אשר נבחרו באקראי ממערכת ביטוח רפואי בקוויבק ואובחנו עם ראיה ירודה, חדות ראיה מתוקנת טובה ביותר של 20/60 או גרוע מכך, לפחות בעין אחת, קוטר שדה ראיה של 60 מעלות או חולים עם המיאנופסיה.

 

ניתוח הנתונים כלל מידע אודות 201 מבוגרים (גיל ממוצע של 71.2 שנים, 60.2% נשים).

 

החוקרים מדווחים כי 25% מהרשומות הרפואיות כללו לפחות תסמין אחד המתאים למחלת עין יבשה, ב-30.3% הייתה עדות לשימוש בתרופות העלולות להחמיר מחלת עין יבשה, בקרוב למחצית מהמקרים (49.2%) תועדה לפחות מחלה אחת הקשורה עם מחלת עין יבשה וב-72.1% מהמקרים דווח על לפחות ניתוח עיני אחד. החוקרים כתבו עוד כי ב-26.8% דווח על שימוש בדמעות מלאכותיות ובחלק קטן מהרשומות (8.95%) דווח על בדיקה ספציפית להערכת עין יבשה.

 

על אנשי צוות רפואי המטפלים בחולים עם ראיה ירודה לשקול הערכת תסמיני עין יבשה וסימנים עיניים נלווים באוכלוסיה זו במהלך הביקור הראשוני או לאורך המעקב, שכן אלו עשויים להשפיע על איכות החיים על-רקע תפקודי הראייה.

 

Optometry and Vision Science 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני