חדשות

טיפול ב-Methylphenidate עשוי להפחית אפאתיות בחולי אלצהיימר (JAMA Neurology)

09/10/2021

 

מנתונים שפורסמו בכתב העת JAMA Neurology עולה כי טיפול ב- Methylphenidate(ריטלין) בחולים עם מחלת אלצהיימר עשוי להפחית בצורה בטוחה ויעילה אפתיה, תסמין חשוב של המחלה הנוירו-דגנרטיבית העלול להשפיע באופן משמעותי על מהלך המחלה.

 

מחקרים קודמים להערכת הטיפול ב- Methylphenidateבחולים עם מחלת אלצהיימר היו מוגבלים בשל מדגמים קטנים או פרק זמן קצר. במחקר הנוכחי ביקשו החוקרים לבחון את ההשפעה של Methylphenidate לעומת פלסבו על חומרת אפאתיות בקרב 200 חולים עם מחלת אלצהיימר (גיל חציוני של 76 שנים; 34% נשים).

 

במסגרת המחקר טופלו 99 חולים ב- Methylphenidate במינון 10 מ"ג ו-101 חולים קיבלו פלסבו תואם. התוצאים העיקריים של המחקר כללו את השינוי מתחילת המחקר עד לאחר שישה חודשים במדד אפאתיות בסולם Neuropsychiatric Intervention או שיפור בדירוג Alzheimer's Disease Cooperative Study Clinical Global Impression of Change. עוד בחנו החוקרים את הבטיחות, השינוי בתפקוד הקוגניטיבי ואיכות החיים של החולים.

 

מהנתונים עולה כי חלה ירידה גדולה יותר במדד אפאתיות מתחילת המחקר עד לאחר שישה חודשים בקרב משתתפים בזרוע הטיפול הפעיל, לעומת זרוע הפלסבו (הבדל ממוצע של 1.25, רווח בר-סמך 95% של 2.03-0.47). הירידה הגדולה ביותר תועדה במהלך 100 הימים הראשונים, עם סיכוי גבוה כפליים להעדר תסמיני אפאתיות בקרב חולים שטופלו ב- Methylphenidate לעומת פלסבו (יחס סיכון של 2.16, רווח בר-סמך 95% של 1.19-3.91).

 

החוקרים מדווחים על שינוי ממוצע מתחילת המחקר עד לאחר שישה חודשים של 1.43 נקודות (רווח בר-סמך 95% של 1-2.04). לא תועדו הבדלים בין הקבוצות במדדי תפקוד קוגניטיבי ואיכות חיים. לא תועדו הבדלים בפרופיל הבטיחות של הטיפול הפעיל והפלסבו וכל האירועים החריגים החמורים שתועדו במהלך המחקר לא היו קשורים לתרופת המחקר.

 

ממצאי המחקר מעידים כי היעילות של Methylphenidate להקלה על תסמיני אפתיה הופיעה בשלב מוקדם לאחר התחלת טיפול וההשפעה נותרה לאורך לפחות שישה חודשים.

 

JAMA Neurology 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני