חדשות

מקרי אנאפילקסיס בעקבות חיסון כנגד נגיף הקורונה הם נדירים אך במגמת עליה (מתוך הודעת ה-CDC)

08/01/2021

 

אנשי צוות רפואי צריכים להיות מוכנים לטפל במקרים נדירים של תגובה אנאפילקטית לאחר חיסון כנגד נגיף הקורונה, אם כי חשוב להמשיך במתן החיסונים למרות תופעת הלוואי הנדירה הנ"ל, כך טוענים מומחים מטעם ה-CDC (Centers for Disease Control and Prevention).

 

עד כה תועדו 29 מקרים של אנאפילקסיס בעקבות מתן חיסון כנגד נגיף הקורונה. התגובה האלרגית החמורה, המופיעה לעיתים נדירות, תוארה לאחר החיסון של חברת פייזר ולאחר החיסון של חברת מודרנה. מנהל המזון והתרופות האמריקאי העניק אישור לשימוש חירום לשני החיסונים הללו.

 

שיעור תגובות אנאפילקטיות בעקבות החיסון כנגד נגיף הקורונה של חברת פייזר עמד על 11.1 מקרים למיליון מנות, שיעור גבוה יותר מצפי של 1.3 מקרים למיליון מנות חיסון כנגד שפעת. אל מול הסיכון הנמוך לתגובה אנאיפלקטית יש לקחת בחשבון את הסיכון הכרוך בזיהום בנגיף הקורונה, אשר מוביל למותם של כ-2,000 חולים בארצות הברית בכל יום. בנוסף, חלק גדול מהמחלימים מדווחים על סיבוכים ארוכי טווח לאחר הזיהום הנגיפי.

 

המומחים טוענים כי אין מקום לבהלה או פחד מפני הסיכון לתגובה אנאפילקטית עד כדי הימנעות מקבלת החיסון. הסיכון עקב זיהום בנגיף הקורונה עדיין גבוה יותר מהסיכון לסיבוכים חמורים בעקבות קבלת החיסון. ולמרבה המזל, רופאים יודעים כיצד לטפל בתגובות אנאפילקטיות.

 

החשיבות היא כי אנשי צוות רפואי יהיו מוכנים להתמודדות עם תגובות אנאפילקטיות בעקבות חשיפה לחיסון כנגד נגיף הקורונה.

 

מתוך הודעת ה-CDC

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני