חדשות

עליה מחודשת במס' החולים הקשים (726) שרובה ככולה נובעת מלא מחוסנים

19/09/2021

מאת מערכת אי-מד

במקביל להחלטת ה-FDA לאשר חיסון בוסטר לאוכלוסיות בסיכון בלבד (מעל גיל 65 ועוד) וההשלכות על ההיענות לחיסון הבוסטר בקבוצות הגיל הצעירות יותר בישראל, נתוני התחלואה בישראל ממשיכים ל"זגזג" כאשר מצד אחד יש עליה במס' החולים הקשים (726 לאחר שבשבוע שעבר המס' ירד כבר ל-650) , כשמהתרשים להלן ניתן לראות בבירור שהעלייה נובעת בעיקר מהלא מחוסנים:

 

כשמצד שני מקדם ההדבקה שהיה כבר מעל 1 יורד שוב ל-0.9 .

מחברי דו"ח אמ"ן מציינים בדו"ח היומי שלהם כי :

  •  ועדת המומחים של מנהל התרופות והמזון האמריקאי (ה-FDA ) המליצה פה אחד (17 בספטמבר) על מתן מנה שלישית של חיסון פייזר לבני 65 מעלה, לבעלי גורמי סיכון לתחלואה קשה (כולל צעירים) וכן לסגלי רפואה ולאחרים בעלי סיכון גבוה לחשיפה לנגיף. זאת, לאחר שחברי הועדה בחנו את הנתונים המחקריים (לרבות מישראל) על דעיכת החיסון עם הזמן והעלייה במוגנות המוקנית לאחר החיסון השלישי והשתכנעו כי המנה השלישית צפויה להגביר את ההגנה מפני נגיף הקורונה בקבוצות אלו.
  • סביר כי בהמשך, יאושר החיסון לקבוצות גיל נוספות גם בארה"ב, ובמדורג, כפי שהיה בישראל.
  • יודגש כי המלצת המומחים התבססה על נתוני התחלואה העדכניים בארה"ב, כשם שמשרד הבריאות פועל לפי רמות הסיכון בישראל ולא בארה"ב. יצוין כי גם מדינות חשובות נוספות (דוגמת בריטניה, צרפת, ספרד, גרמניה, אירלנד, אוסטריה ואיטליה) החליטו לאשר מנת חיסון שלישית בדומה לישראל, ולא המתינו להחלטת ה-FDA בעניין.
  • ישראל חיסנה מוקדם ובמרוכז חלק ניכר מהציבור ומקדימה לפיכך את ארה"ב ויתר העולם בכשלושה חודשים בחיסון אוכלוסייתה. הציבור האמריקאי חוסן מאוחר יותר, ותוך פריסה רחבה יותר בציר הזמן ועל כן דעיכת החיסוניות בכלל האוכלוסייה האמריקאית ובפרט בקרב הצעירים שחוסנו מאוחר יותר, טרם ניכרת בארה"ב באופן שבו ניכרת בישראל. התחסנות במנת החיסון השלישית בישראל
  • יודגש כי הנתונים המדעיים מהארץ מורים כי החיסון השלישי יעיל ובטוח: ממצאי מחקר גדול שנערך בישראל, מראים כי החיסון השלישי מעלה עד פי עשר הן את המוגנות מפני הידבקות והן מפני מחלה קשה, ביחס למי שחוסן רק בשתי מנות. עד כה חוסנו בישראל במנה השלישית יותר מ-3 מיליון איש וניכר כי התחסנות נרחבת זו הובילה לבלימה בעליית התחלואה הקשה בקרב מחוסנים. ממעקב של משרד הבריאות אחר נתוני המתחסנים במנה השלישית, עולה שחיסון הדחף בטוח לחלוטין.
  • עדיין נותר פוטנציאל משמעותי מאוד של אזרחים, בעיקר בגילאי הביניים, שזכאים להתחסן במנה השלישית אך טרם מימשו זאת ובכך מציבים את עצמם בפני סיכונים מיותרים וברי מניעה לחלוטין. לפיכך, לזכאים להתחסן במנת הדחף - כולל צעירים - מומלץ לעשות זאת ללא דיחוי, על רקע התחלואה הגואה בארץ. ככל שיותר מאיתנו יתחסנו במנה השלישית, כך נוכל כולנו לחזור לשגרה בטוחה במהרה.

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני