חדשות

מחקר חדש מוכיח את הקשר בין השימוש במדיה חברתית לדיכאון (JAMA Network Open)

29/11/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מחקר חדש שפורסם ב-JAMA Network Open מראה כי מבוגרים עשויים לחוות דיכאון בגלל השימוש שלהם במדיה חברתית. שימוש זה נקשר להגברת החרדה והדיכאון, כמו גם לרווחה מופחתת אצל מתבגרים ומבוגרים צעירים.

כדי לבחון את הקשר בין שימוש במדיה חברתית ותסמיני דיכאון בקרב מבוגרים, החוקרים סקרו נתונים מסקר אינטרנטי שנערך מדי חודש בין מאי 2020 למאי 2021. הם ניתחו תגובות של 5,395 אנשים בני 18 ומעלה, בגיל ממוצע של 56 שנים. למשתתפי המחקר היו תסמינים דיכאוניים מזעריים או ללא תסמינים דיכאוניים בתחילת המחקר, לפי ציונים בשאלון בריאות המטופל (PHQ-9). בסך הכל, 8.9% מהנשאלים דיווחו על החמרה של 5 נקודות או יותר בציון PHQ-9 במהלך המחקר. משתתפים שדיווחו על שימוש בפלטפורמות המדיה החברתית סנאפצ'ט, פייסבוק או טיקטוק, היו בסבירות גבוהה יותר לדווח על תסמיני דיכאון מוגברים, בהשוואה לאלו שלא דיווחו על שימוש במדיה חברתית. יחס הסיכויים היה הגדול ביותר עבור סנאפצ'ט (1.53), ואחריו פייסבוק (1.42) וטיקטוק  (1.39).

כאשר התוצאות רובדו לפי גיל, השימוש בטיקטוק ובסנאפצ'ט היה קשור לתסמיני דיכאון בקרב בני 35 ומעלה, אך לא בקרב צעירים מ-35 שנים. עם זאת, הדפוס ההפוך הופיע עבור פייסבוק, השימוש היה קשור לתסמיני דיכאון עבור אנשים מתחת לגיל 35, אך לא בקרב בני 35 ומעלה (יחס סיכויים 2.60, לעומת 1.12).

"המחקר חשוב במיוחד בעקבות COVID-19, מכיוון שכל כך הרבה אנשים פנו למדיה החברתית כמקור עיקרי לתמיכה וחיבור חברתי, ומשתמשים בה אפילו יותר מבעבר", הדגיש מחבר המחקר. מחקר זה מציע שעל רופאים לדבר עם המטופלים על האופן שבו המדיה החברתית משפיעה על התגובות הרגשיות שלהם, כמו גם על השינה שלהם.

יחד עם זאת, "אנחנו לא יכולים להתעלם מהיתרונות של מדיה חברתית, כמו עזרה לאלו עם חרדה חברתית, מציאת תמיכת עמיתים ונורמליזציה של בריאות הנפש, ויש לחקור ולמדוד גם את הגורמים האלו בצורה יעילה יותר", ציין מחבר המחקר.

לכתבה ב-Medscape

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני