חדשות

יש לנקוט משנה זהירות בטיפול במפרצת בגיל מבוגר (Neurosurgical Focus)

09/06/2018

מאת ד"ר אלינור מוסרי בריסקין

 

רוב המפרצות הצרברליות אינן עוברות קרע. אך אם קרע מתרחש, התוצאות עשויות להיות הרסניות. בעוד שטיפול במפרצת שנקרעה הוא ברור וטריוויאלי, לגבי טיפול במפרצת שקטה ההחלטה קשה יותר. מפרצות מוחיות מתגלות יותר לאחרונה כממצא מקרי בשל שכיחותן העולה של הדמיות מוחיות, בעיקר אצל אנשים מבוגרים וקשישים. כבכל מטופל, יש לשקול את הרווח מטיפול במפרצת אל מול הנזק הפוטנציאלי שבהתערבות לתיקונה. אצל קשישים הסיכון בהתערבות כירורגית גבוהה יותר, וגם הרווח המתקבל בתיקון נמוך יותר בשל תוחלת חיים נמוכה יותר.

מחקר זה העריך את התוצאים של טיפולים המוצעים לקשישים הסובלים ממפרצת מוחית שלא עברה קרע. במחקר השתתפו מטופלים מעל גיל 65 אשר נתוניהם נלקחו מה Nationwide Inpatient Sample המספק מידע על מטופלים ששוחררו מכ 20% מכלל בתי החולים בארה"ב. המידע המהימן ביותר מתוך בסיס נתונים זה הינו תמותה וניתוח כלכלי של התוצאים.

לאחר התערבות מיקרו-כירורגית של clipping, התמותה היתה 2.2% בקשישים לעומת 0.8% במטופלים שאינם קשישים, הבדל מובהק סטטיסטית. לעומת זאת, לאחר טיפול אנדווסקולרי לא היה הבדל בתמותה בין קשישים לבין לא קשישים, עם תמותה של 0.9% ו-0.6% בהתאמה. תוצאות אלה מלמדות כי בגיל מבוגר יותר, טיפול פולשני יותר עשוי להיות כרוך ביותר סיבוכים ותמותה.

בתהליך ההזדקנות מתרחשים שינויים אנטומים ופיזיולוגים  בכלי הדם המוחיים. מבחינה אנטומית, כלי הדם הופכים פתלתלים יותר, ועוברים שינוי בחוזקם ועוביים. הדבר מביא לסטרס המודינמי אשר מעודד יצירת מפרצת. מבחינה פיזיולוגית, כלי הדם המזדקנים עשויים להיות פחות מוגנים מפני לחץ דם גבוה.

השוני הפיזיולוגי גם מביא לעליה בסיכון הניתוחי. במקרה של טיפול מיקרוכירורגי והשמת קליפ, קיים סיכון גבוה יותר של שבץ משני לקרע בפלאק, קרע בדופן כלי הדם וירידה ביכולת האוטורגולציה של כלי הדם. עליה בפתלתלות כלי הדם מעלה את הקושי בטיפול אנדווסקולרי.

בשל השוני האנטומי והפיזיולוגי בקשישים המהלך הטבעי של אנאוריזמות שאינן קרועות אינו ודאי, קיימות מחלות רקע מרובות יותר, וסיכון ניתוחי גבוה יותר. בשל אלה יש לשקול אצל קשישים טיפול שמרני. באם מחליטים על טיפול פולשני, יש לבצעו בבית חולים עם צוות מיומן.

יש צורך במחקרים נוספים הבודקים את המהלך הטבעי של מפרצת במבוגרים וקשישים, ואת התוצאים לאחר טיפול שמרני וטיפול פולשני.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני