חדשות

יעילות כריתת הגידול הראשוני לפני טיפול כימותרפי בסרטן מעי גס גרורתי (Journal of Clinical Oncology)

16/02/2021

במחקר זה, שפורסם ב-Journal of Clinical Oncology, נבדקה ההשפעה של כריתת הגידול הראשוני כטיפול מקדים לטיפול כימותרפי, בקרב חולים עם סרטן מעי גס גרורתי אסימפטומטי עם גרורות לא נתיחות. תוצאות המחקר הראו כי לכריתה אין יתרון שרידותי על פני טיפול כימותרפי ללא כריתה מקדימה.

מטרת המחקר הייתה לבדוק אם יש יתרון בכריתת הגידול הראשוני טרם התחלת הטיפול הכימותרפי בהשוואה לטיפול כימותרפי בלבד. במחקר פאזה 3 זה, אשר נערך בין השנים 2012 ל-2019, נכללו 165 מטופלים אשר אובחנו עם סרטן מעי גס שלב 4 עם לפחות 3 גרורות לא נתיחות ואסימפטומטיות. המטופלים הוקצו באופן אקראי לכל אחת משתי זרועות, כאשר אחת כללה טיפול כימותרפי בלבד והשנייה כללה כריתה של הגידול הראשוני טרם התחלת הטיפול הכימותרפי. הטיפולים הכימותרפיים היו אחת משתי אופציות שנבחרו טרם כניסת כל מטופל למחקר, והיו בשימוש בשתי זרועות הטיפול – אווסטין ו-mFOLFOX, או אווסטין ו-CapeOX. התוצא העיקרי שנבדק במחקר היה שרידות כוללת (Overall survival, OS).

תוצאות המחקר הראו OS של 25.9 חודשים (רווח סמך 95%, 19.9-31.5) בטיפול המשולב לעומת 26.7 חודשים (רווח סמך 95%, 21.9-32.5) בטיפול הכימותרפי בלבד (יחס סיכונים של 1.1, רווח בר סמך של 95%, 0.76-1.59, ערך p חד צדדי של 0.69). בנוסף היו שלושה מקרים של מוות לאחר ניתוח בזרוע הטיפול המשולב.

מסקנת המחקר הייתה שאין מקום לטיפול משולב הכולל כריתה של הגידול הראשוני כסטנדרט טיפול בחולי סרטן מעי גס עם גרורות לא נתיחות, שכן גישה טיפולית זו לא הראתה שיפור בשרידות.

למאמר המלא

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני