חדשות

אין הוכחות כי טיפול תרופתי כנגד יתר לחץ דם מעלה את הסיכון למחלות ממאירות (The Lancet Oncology)

01/04/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת The Lancet Oncology מדווחים חוקרים על נתונים חדשים מהם עולה כי לטיפול תרופתי כנגד יתר לחץ דם אין השפעה משמעותית על הסיכון לממאירות.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי חלק מהמחקרים בעבר הציעו קשר בין טיפול בתרופות כנגד יתר לחץ דם ובין מחלות ממאירות, אך העדויות עד כה אינן חד-משמעיות. לאור זאת, מטרת המחקר הייתה לבחון את הקשר במטה-אנליזה גדולה של מחקרים אקראיים.

 

החוקרים ערכו חיפוש במאגרי PubMed, MEDLINE, Cochrane Central Register of Controlled Trials ו-ClinicalTrials.gov בין תחילת שנת 1966 ועד תחילת ספטמבר בשנת 2019 וזיהו את המחקרים האקראיים-מבוקרים בהם נערכה השוואה בין תרופה אחת להפחתת לחץ דם ובין פלסבו, טיפול לא-פעיל, או תרופה אחרת להפחתת לחץ הדם.

 

הסקירה כללה 33 מחקרים עם סך כולל של 260,477 משתתפים ו-15,012 מקרי סרטן. חציון משך המעקב אחר המשתתפים שנכללו במחקר עמד על 4.2 שנים.

 

מטה-אנליזה להשוואת כל משפחת תרופות עם כל יתר המשפחות, לא הדגימה קשר בין טיפול בתרופות ממשפחת מעכבי ACE, ARB, או חסמי ביתא ובין הסיכון למחלה ממארת. החוקרים זיהו קשר בין טיפול בחסמי תעלות סידן ובין עליה קלה בסיכון לממאירות (יחס סיכון של 1.06, רווח בר-סמך 95% של 1.01-1.11).

 

מניתוח נוסף של הנתונים שכלל השוואה של משפחות תרופות אל מול פלסבו, לא תועדה עליה בסיכון לממאירות עם טיפול בתרופות ממשפחת מעכבי ACE, ARB, חסמי ביתא, חסמי תעלות סידן, או תיאזידים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר אינם תומכים בקשר בין תרופות לאיזון יתר לחץ דם ובין סיכון מוגבר למחלה ממארת. למרות שהממצאים מהווים מקור להרגעה, חלק מההשוואות כללו נתונים מוגבלים שאינם מספקים על-מנת לשלול לחלוטין עליה בסיכון לממאירות עם הטיפול התרופתי, בפרט בתרופות ממשפחת מעכבי תעלות סידן.

 

The Lancet Oncology, 2021

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני