חדשות

סקירת סוגיות ברפואת ילדים על-רקע מגפת COVID-19 (מתוך כנס ה-Society of Hospital Medicine)

07/05/2021

 

במהלך כנס ה-Society of Hospital Medicine סקרו מומחים את הסוגיות החשובות בנושא רפואת ילדים במהלך מגפת הקורונה. הם מסבירים כי שנה לאחר פרוץ מגפת הקורונה הרושם הוא כי ילדים בהחלט עלולים להדביק אחרים בנגיף, אך בשיעורים נמוכים יותר. טיפול תומך עדיין מהווה את המרכיב העיקרי בטיפול בילדים עם COVID-19.

 

בכל הנוגע לגורמי סיכון ל-COVID-19 בילדים, חשוב לקחת בחשבון את ההבדלים במהלך המחלה בין ילדים שונים. ההתייצגות של COVID-19 בילדים כוללת תסמינים נשימתיים בילדים בוגרים יותר או עם מחלות רקע, תסמינים החופפים עם מחלת קוואסקי בילדים קטנים יותר ומעורבות לבבית ותסמונת דלקתית רב-מערכתית בילדים גדולים יותר.

 

שיעור האשפוזים הכולל של ילדים עם COVID-19 נע סביב 5%, אך בקרב אלו שאושפזו, שיעור האשפוזים ביחידות טיפול נמרץ מתקרב ל-30% ודומה לשיעורים שתועדו במבוגרים.

 

על-סמך העדויות העדכניות ביותר, גורמי סיכון בלתי-תלויים ל-COVID-19 אקוטי בילדים כוללים את קצוות הגילאים (ינקות או גיל התבגרות), אוכלוסיות מיעוטים, השמנה, רקע רפואי מורכב, דיכוי חיסוני ואסתמה.

 

עם זאת, הנתונים מוגבלים לנושאים ספציפיים של רקע רפואי מורכב והסיכון תלוי בדרגת וסוג הדיכוי החיסוני, כאשר שיעורי התחלואה והתמותה המדווחים הם יחסית נמוכים במושתלים.

 

דילמה נוספת נוגעת לתסמונת דלקתית רב-מערכתית בילדים במקרה של הופעת חום בילדים. מדובר בשאלה מורכבת, אך בנוכחות חום גבוה וממושך בילד שאובחן לאחרונה כחולה קורונה יש להשלים בדיקת CRP כבדיקת סקר. הסמנים המעבדתיים הטובים ביותר לחיזוי הפרוגנוזה כוללים לימפופניה ו-BNP.

 

גורם סיכון חשוב נוסף הינו הפרעה במערכת החיסון הטבעית המעלים את הסיכון לזיהומים חמורים בנגיף הקורונה בילדים בריאים, דוגמת הבדלים בביטוי ציטוקינים. לדוגמא, נוגדנים עצמיים כנגד ייצור Type 1 Interferon עשויים להביא לעליה בסיכון למחלה חמורה. בחולים עם תסמונת דלקתית רב-מערכתית הודגמו דפוסי הפעלת תאי T הדומים לאלו שתועדו במבוגרים עם מחלה חמורה.

 

נושא חשוב נוסף בנוגע למגפת הקורונה בילדים הינו מניעת מחלה חמורה ואשפוזים באמצעות הטיפולים הזמינים. ישנם תוצאות מבטיחות ל-Bamlanivimab/Etesevimab, נוגדן IgG1 חד-שבטי מנטרל הנקשר לאזורים חופפים באזור הקושר קולטן בחלבון Spike של נגיף הקורונה. מנהל המזון והתרופות האמריקאי העניק אישור לשימוש דחוף בנוגדן חד-שבטי בילדים בגילאי 12-17 שנים, במשקל 40 ק"ג ומעלה, על-פי קריטריונים קבועים.

 

כיום, מתן תוך-ורידי של אימונוגלובולינים מהווה את הטיפול הנפוץ במקרים של תסמונת דלקתית רב מערכתית בילדים בארצות הברית.

 

עוד חשוב לקחת בחשבון את אפשרות מתן חיסונים כנגד נגיף הקורונה לילדים, כאשר חברות פייזר ומודרנה עורכות בימים אלו חיסונים במטרה לקבוע את היעילות והבטיחות של החיסונים באוכלוסיות הצעירות.

 

מתוך כנס ה-Society of Hospital Medicine

 

לידיעה במדסקייפ

 

הערכת מערכת:

לאור הדיון על נחיצות חיסון ילדים ומתבגרים שהתעורר לאחרונה לסקירה זו חשיבות רבה.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני