חדשות

עליה בריכוז בילירובין מלווה בעליה בשיעורי התמותה של מאושפזים ביחידות טיפול נמרץ (Front Med)

25/10/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Frontiers in Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה קשר בין ריכוז בילירובין בדם ובין שיעורי התמותה באשפוז של מבוגרים המאושפזים ביחידות טיפול נמרץ.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים קודמים הציעו קשר בין ריכוז בילירובין ובין הסיכון לתמותה בחולים על אלח-דם חמור. כעת הם ביקשו לבחון את הקשר בין ריכוז בילירובין כולל ובין שיעורי תמותה באשפוז במבוגרים המאושפזים ביחידות טיפול נמרץ.

 

החוקרים אספו נתונים ממאגר MIMIC-III (Medical Information Mart for Intensive Care-III) וכללו את כל החולים עם מדידת ריכוז בילירובין שתועדה בתוך 24 שעות מהאשפוז. ניתוח סטטיסטי שימש להערכת הקשר בין ריכוז בילירובין כולל בדם ובין התמותה באשפוז. ניתוח PSM (Propensity Score Matching) שימש לצמצום ההבדלים בין הקבוצות השונות.

 

מדגם המחקר כלל 12,035 חולים עם מחלה קריטית. בחולים עם ריכוז בילירובין בדם של 2 מ"ג/ד"ל ומעלה, שיעורי התמותה באשפוז עמדו על 31.9%, בהשוואה ל-17% בקרב חולים עם ריכוז בילירובין נמוך יותר (546 מבין 1,714 חולים לעומת 1,750 לעומת 10,321, p<0.001). מניתוח סטטיסטי על כי יחס הסיכויים לתמותה בחולים עם ריכוז בילירובין של 2 מ"ג/ד"ל ומעלה עמד על 1.654 (p<0.001).

 

לאחר ניתוח PSM, בחולים עם ריכוז בילירובין של 2 מ"ג/ד"ל ומעלה, שיעורי התמותה המשוקללים באשפוז עמדו על 32.2%, זאת בהשוואה לשיעורי תמותה באשפוז של 24.8% בקרב חולים עם ריכוז בילירובין נמוך יותר.

 

ממצאי המחקר מעידים כי בחולים מבוגרים המאושפזים במצב קריטי בבתי חולים, ריכוז בילירובין בדם עשוי לסייע בזיהוי החולים בסיכון מוגבר לתמותה באשפוז.

 

Front Med 2021

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני