הרצאות מצגות

הרצאתו של ד''ר ראובן מדר מתוך כנס ה-Ankylosing Spondylitis : מקומם של ה-NSAIDS בטיפול

23/12/2009

בהרצאה זו מתוך כנס משותף של האיגוד לראומטולוגיה והאגודה לכאב (לסיקור הכנס באתר האגודה לכאב - נא להקליק כאן, מיועד לצוות רפוא בלבד)  שהתקיים בים המלח ב-10-12 לדצמבר שעסק בהיבטים השונים של ה-Ankylosing Spondylitis (להלן AS), מציג ד"ר ראובן מדר את הגישה הטיפולית באמצעות NSAIDS ב-AS.

ד"ר מדר מדגיש כי עיקר עומס המחלה הוא בשנים הראשונות של המחלה. עם זאת גם לאחר שנים רבות קיימות מגבלות של כאב, נוקשות, בעיות שינה, דכאון הקשורת למחלה.

ל-NSAIDS יש מקום חשוב בטיפול ב-AS בכל השלבים שלה. יש כמובן סוגים רבים של NSAIDS וד"ר מדר סוקר בהמשך את הסוגים השונים ומציג מחקר עדכני המשווה בין etoricoxib (ארקוקסיה) לבין נפרוקסן.  נמצא שהמטופלים בארקוקסיה התמידו זמן רב יותר בטיפול מנפרוקסן ופלצבו. בכל המדדים של כאב, תפקוד לארקוקסיה היה יתרון מובהק סטטיסטי על הנפרוקסן.

מבחינת תופעות לוואי לא היו הבדלים משמעותיים בין הקבוצות.

השאלה היא האם הטיפול יכול לשנות את מהלך מחלת ה-AS ? מדובר כידוע במחלה שכוללת  תהליכים דלקתיים ותהליכים גרמיים המתרחשים במקביל וזה לאחר זה. כדי לענות על השאלה מציג מדר את  התהליכים הללו באופן ויזואלי וסכימתי.

מדר מציג גם מחקר שנעשה במטרה לבחון זאת אשר השווה בין חולים שקיבלו סלקוקסיב (100 מ"ג פעמיים ליום) למשך שנתיים לבין קבוצה שקיבלה הטיפול רק בהתאם לצורך (כאב),  הן מבחינה קלינית (ולא היו הבדלים משמעותיים),והן מבחינה רדיוגרפית , ששם מצא שבקבוצה שקיבלה את הטיפול הקבוע  התהליך של הנזקים הגרמיים היה מופחת.  נראה שקיים גם הגיון פרמקולוגי ביכולתו של ה-NSAIDS להשפיע על תהליכים גרמיים.(ע"י עיכוב PGE2 ותהליכים אנגיוגניים למשל).

לסיכום, ל-NSAIDS יש אפקט אנטי-דלקתי מועיל, תופעות לוואי נמוכות יחסית (בהיות המטופלים צעירים יחסית), והשפעה מיטיבה על מהלך המחלה. השאלה שנותרה פתוחה אם יש מקום לשלב NSAIDS יחד עם הטיפול בנוגדי TNF הניתנים בדר"כ בשלב החריף ?

להאזנה להרצאה המלאה - נא להקליק כאן

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני