חדשות

תסמיני אסתמה במהלך הלילה מנבאים פרוגנוזה גרועה יותר בצעירים (מתוך כנס מטעם ה-Pediatric Academic Societies)

12/05/2021

 

בבני נוער עם תסמינים עיקשים של אסתמה במהלך הלילה, בהשוואה לאלו ללא תסמינים ליליים, תועד סיכון גבוה יותר למצב בריאותי ירוד ללא תלות באסתמה במהלך שעות היום, כך עולה מנתונים שהוצגו כפוסטר במהלך כנס מטעם ה-Pediatric Academic Societies.

 

לצורך המחקר, החוקרים בחנו את הנתונים ממחקר SB-ACT (School Based Asthma Care for Teens), מחקר אקראי-מבוקר שנערך בין 2014 עד 2018 בניו-יורק. גיל המשיבים הממוצע עמד על 13.4 שנים, 56% מהם היו בנים.

 

תסמינים ליליים עיקשים של אסתמה הוגדרו בנוכחות לפחות שתי לילות עם יקיצה משינה במהלך השבועיים האחרונים ואסתמה לילית אינטרמיטנטית הוגדרה בנוכחות פחות משתי לילות של יקיצה לילית במהלך השבועיים האחרונים.

 

בני נוער עם תסמינים ליליים עיקשים היו בסיכון גבוה יותר משמעותית מאלו עם אסתמה לילית אינטרמיטנטית לדווח על מגבלות גופניות במהלך פעילות מאומצת (58% לעומת 41%), פעילות מתונה (32% לעומת 19%) ובמהלך שיעורי התעמלות בבית הספר (36% לעומת 19%).

 

בנוסף להשפעה הגופנית, בני נוער עם תסמינים עיקשים של אסתמה בלילה דיווחו בשכיחות גבוהה יותר על תסמיני דיכאון (41% לעומת 23%), היעדרות מלימודים על-רקע אסתמה במהלך השבועיים האחרונים (0.81 לעומת 0.12) ואיכות חיים גרועה יותר (4.6 לעומת 5.9, p<0.01).

 

התוצאות נותרו מובהקות סטטיסטית בניתוח רב-משתני שכלל תקנון לתסמיני אסתמה במהלך שעות היום, משקל הגוף, גזע, מוצא אתני, מין, גיל וחשיפה לעישון.

 

ממצאי המחקר מעידים כי שיפור איזון אסתמה בשעות הלילה בבני נוער עשוי להביא לשיפור התפקוד במהלך היום וכי על רופאים לשאול בני נוער עם אסתמה על ההשפעות האפשריות ונטל התסמינים במהלך הלילה. אחת הגישות האפשריות לשיפור תסמינים ליליים של אסתמה נוגעת להתאמת מועד מתן הטיפול התרופתי או פעילות גופנית.

 

מתוך כנס מטעם ה-Pediatric Academic Societies

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני