חדשות

הרצליה מדיקל סנטר: לראשונה בישראל הותקן בגבר בן 70 חבק ייחודי לסגירת האוזנית בעלייההשמאלית בלב בגישה זעיר פולשנית

19/09/2021
 
החולה בן ה70 אשר סבל מפרפור עליות וטופל בקומדין לשם מניעת היווצרות קרישי דם בלב אשר עלולים לגרום לאירועים מוחיים, סבל מדימומים חוזרים ממערכת העיכול אשר בגינם טופל במנות דם רבות. החולה שסובל בנוסף מהשמנה קשה וממחלת ריאות הגיע למצב שבו הוא מתקשה לבצע פעילויות יומיומיות עקב קוצר נשימה כתוצאה ישירה מההמוגלובין הנמוך ומהדימומים המתמשכים.
 
ד"ר ירון ברק, מנהל היחידה להשתלות בית חזה בבית חולים בילינסון ומנתח לב בכיר בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר, מסביר: "הפתרון המתבקש הינו פשוט, הפסקת הקומדין שגורם לדילול הדם וגם לדימום, אך בנוכחות פרפור העליות עלול לסכן את החולה באירוע מוחי. לשם הפסקת הקומדין יש לסגור את האוזנית בעליה השמאלית של החולה אשר בה נוצרים בד״כ הקרישים, הפעולה הזו מתקיימת בד״כ בניתוח לב. לאור מחלותיו הנוספות של החולה החלטנו שיש לעשות כל מאמץ כדי להימנע מחתך גדול ומרכזי ושיש לנסות לבצע את הפעולה בגישה זעיר פולשנית. המכשיר שהותקן הינו חבק אשר מותקן על האוזנית ולמעשה מנתק את זרימת הדם אליה ולכן גם את האפשרות להיווצרות קרישי דם. הפעולה בוצעה תחת ניטור אקו שבוצע ע״י ד״ר שורצנברג אשר וידא כי האוזנית סגורה לגמרי ואין אליה מעבר דם. בסיום התקנת החבק בצורה מיטבית הועבר החולה לאחר שנגמל מהנשמה ליחידה לטיפול נמרץ במצב טוב!״ ד״ר ברק מדגיש כי ״אנו פותחים פה צוהר חדש לאוכלוסייה שלמה של חולים אשר עד כה נותרו ללא מענה״.
 
 
ד״ר יורי פסחוביץ, מנהל המחלקה לכירורגיית חזה בבית חולים בלינסון ומנתח חזה בכיר בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר, מסביר ״שילוב היכולות מעולם ניתוחיי החזה ועולם ניתוחיי הלב אפשרו לנו לנקוט בגישה זעיר פולשנית ולהגיע לליבו של החולה מהצד השמאלי של החזה תוך שימוש במצלמה ו3 חורים זעירים בבית החזה. ד״ר ברדיצבסקי, סגן מנהל מחלקה הרדמה הנשים את החולה בצורה ייחודית אשר אפשרה לנו גישה נוחה לליבו של החולה והתקנת החבק. האפשרות להשתמש בגישה זעיר פולשנית בחולים אלו היא חדשנית עבורם ומביאה את הקדמה גם לאוכלוסיית חולים אלו״.
 
ד״ר אריק סיטון, המנהל הרפואי של הרצליה מדיקל סנטר מסביר: "מדובר במקרה יוצא דופן וחולה קשה במיוחד אשר היינו חייבים למצוא פתרון ייחודי למצבו ולהתעלות מעבר לבירוקרטיה הרגילה; בית החולים הרצליה מדיקל סנטר עושה תמיד מעל ומעבר עבור חוליו וגם הפעם דאג אפילו בעתות ״קורונה״ שהמכשיר יגיע לארץ בהקדם ושהניתוח יתקיים באופן מידי על מנת לדאוג לרווחתו של המטופל. אנו שמחים לבשר כי החולה שוחרר לביתו במצב טוב ובימים אלו הוא מתאושש מהניתוח״.
 
 
 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני