חדשות

מה בין כאב ראש כרוני ובין ניסיונות אובדניים? (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-American Headache Society)

15/06/2021

 

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

בקרב יוצאי צבא עם כאבי ראש כרוניים קיים סיכון מוגבר לניסיון אובדני, בהשוואה ליוצאי צבא הסובלים מכאבי צוואר או גב כרוניים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Headache Society. יתרה מזאת, הסיכון היה גבוה עוד יותר בקרב חולים עם כאב ראש כרוני וחבלת ראש.

 

החוקרים בחנו באופן רטרוספקטיבי את הנתונים ממאגר Veterans Health Administration אודות למעלה מ-3.2 מיליון יוצאי צבא, אשר אובחנו עם כאב כרוני מכל סוג בין השנים 2000 ו-2010. הם כללו את כל האבחנות של כאבי ראש במקום להתמקד באבחנות ספציפיות, דוגמת מיגרנה, כאב ראש מצררי, או כאב ראש לאחר-חבלה.

 

מבין החולים שנכללו במחקר,14.7% מהחולים סבלו מכאב ראש כרוני, 14.9% סבלו מכאב צוואר כרוני, 59.2% התלוננו על כאב גב כרוני ו-60.2% סבלו מסוגים אחרים של כאב כרוני, כולל דלקת מפרקים, פיברומיאלגיה, כאבי מפרקים ו-RSD (Reflex Sympathetic Dystrophy).

 

חבלת ראש תועדה ב-11.2% מאלו עם כאב ראש כרוני, בהשוואה ל-6.8% מאלו עם כאב גב כרוני, 8.5% מאלו עם כאב צוואר כרוני ו-5.9% מאלו עם סוגים אחרים של כאב כרוני.

 

למעלה ממחצית (56.4%) מאלו עם כאב ראש כרוני סבלו מדיכאון, התחלואה הנלווית הנפוצה ביותר בקבוצה זו. בנוסף, קרוב לשליש מהחולים (31.5%) סבלו מהפרעת דחק בתר-חבלתית ו-21.8% סבלו מהפרעת הסתגלות. שכיחות דיכאון עמדה על 52.4% מהחולים עם כאב צוואר.

 

מהמחקר עולה כי בקרב יוצאי צבא עם היסטוריה של חבלת ראש טראומטית ותחלואה פסיכיאטרית נלווית, דוגמת דיכאון, הסיכון לניסיון אובדני היה גבוה יותר. הבשורות הטובות הן שמדובר בגורמי סיכון הפיכים, כאשר טיפולים מבוססי-ראיות לדיכאון, תסמונת דחק בתר-חבלתית וכאבי ראש משמשים באופן נרחב לטיפול ביוצאי צבא.

 

ההיארעות הגבוהה ביותר של ניסיונות אובדניים תועדה בקרב חולים עם כאבי ראש כרוניים, בטווח שבין 329 עד 396 מקרים ל-100,000 אנשים. ניסיונות אובדניים הגיעו לשיא בכלל החולים עם כאב כרוני בשנת 2005, ככל הנראה עקב שינוי במדיניות והצבות חיילים. לאחר חולים עם כאבי ראש, בחולים עם כאב צווארי תועדו שיעורי הניסיונות האובדניים הגבוהים ביותר, בטווח שבין 263 עד 314 מקרים ל-100,000 אנשים.

 

בקרב יוצאי צבא עם כאבי ראש כרוניים תועד סיכון גבוה פי 1.5 לניסיון אובדני, בהשוואה לאלו עם כאבי גב או צוואר, כאשר הסיכון היה גבוה פי 2.8 בחולים עם חבלת ראש נלווית. בקרב נשים יוצאות צבא, כאבי ראש כרוניים לוו בסיכון גבוה פי 1.6 לניסיון אובדני, כאשר הסיכון עלה לפי 2.15 בנוכחות חבלת ראש.

 

החוקרים קוראים לרופאים להמשיך במאמצים להפחית את הסטיגמה הנלווית להפרעת כאבי ראש וטיפול בהפרעות פסיכיאטריות במטרה לספק ליוצאי צבא טיפולים מבוססי-עדויות אשר צפויים להוביל להקלה בתסמינים ובסיכון האובדני.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-American Headache Society

 

לידיעה במדסקייפ

 

ד"ר עמית עקירוב הוא מומחה ברפואה פנימית ואנדוקרינולוגיה, רופא בכיר במכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת בבית חולים בלינסון. ליצירת קשר ומידע נוסף: www.amitakirov.com

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני