חדשות

פרוצדורות לאיחוי עמוד-שדרה אינן יעילות להקלה על כאב משנית לשברים (J Bone Miner Res)

27/01/2019

 

במאמר שפורסם במהלך חודש ינואר בכתב העת Journal of Bone and Mineral Research טוענים מומחים כי מסקירת הספרות עולה כי אין עדויות התומכות ביעילות פרוצדורות לאיחוי עמוד השדרה להקלה על כאב לאחר שבר חוליות.

 

ברקע לסקירה מסבירים המומחים כי בכל שנה יש בארצות הברית כ-750,000 שברי דחיסה של חוליות בחולי אוסטיאופורוזיס, כאשר כשליש מהחולים סובלים מכאב גב אקוטי או כרוני. הכאב לרוב פוחת עם הזמן, אך עשוי להישאר חודשים.

 

על-פי ההערכות, 81,690 חולים השלימו ניתוח ורברופלסטיה ו-169,314 חולים השלימו פרוצדורת קיפופלסטיה בארצות הברית בין השנים 2006-2014, זאת למרות שאין הוכחות ברורות ליעילות ובטיחות הפרוצדורות.

 

הפרוצדורות הנפוצות ביותר תחת מטריית Vertebral Augmentation כוללות ורטברופלסטיה מילעורית וקיפופלסטיה באמצעות בלון. למרות שפרוצדורות אלו מהוות חלק מהטיפול הסטנדרטי בחולים עם כאב משנית לשבר עמ"ש על-רקע אוסטיאופורוזיס, הן נכנסות לשימוש הרבה לפני שהיו עדויות באיכות גבוהה לתמוך ביעילות או בטיחות הפרוצדורות.

 

מהסקירה הנוכחית עולה כי ורטברופלסטיה לא הביאה להקלה משמעותית בכאב, בהשוואה לפלסבו, בחמישה מחקרים אקראיים ומבוקרי-פלסבו. החוקרים זיהו עדות חלשה לתועלת לקיפופלסטיה במחקר אחד להערכת הפרוצדורה אל מול התערבות לא-ניתוחית, אשר לא כללה זרוע פלסבו.

 

המסר לרופאים ולמטופלים הסובלים משבר כואב בעמוד השדרה הוא כי הפרוצדורות לייצוב שברי חוליות אינן צריכות לשמש כבחירה הראשונה לטיפול בחולים אלו.

 

החוקרים כותבים כי בעוד שחולים לאחר פרוצדורות אלו עשויים לחוות הקלה קצרת טווח בכאב, הם מצאו כי לא הייתה תועלת מובהקת בטווח הארוך מבחינת הכאב, מוגבלות משנית לגב ואיכות חיים, בהשוואה לאלו שלא השלימו פרוצדורות אלו.

 

J Bone Miner Res. Published online January 24, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני