חדשות

דה-קומפרסיה של היצרות עמוד-שדרה מותני עשויה להקל על כאבי גב תחתון (Spine J)

12/02/2019

 

טיפול בהיצרות תסמינית של עמוד-שדרה מותני באמצעות דה-קומפרסיה ניתוחית עשוי להביא גם להקלה בכאבי גב תחתון, כך מדווחים חוקרים מאנגליה במאמר חדש, שפורסם בכתב העת Spine Journal.

 

החוקרים ניתחו נתונים ממחקר Canadian Spine Outcomes and Research Network אודות חולים שנותחו בשל היצרות תסמינית של עמוד השדרה המותני, ללא אי-יציבות, בין 2014 ועד 2017. החולים דיווחו על תוצאי כאב כפי שנקבע בתחילת המחקר, לאחר 3, 12 ו-24 חודשים.

 

מדגם המחקר כלל 1,221 חולים (גיל ממוצע של 64 שנים). מדדי כאב גב בתחילת המחקר היו זמינים אודות 1,1333 חולים והערכות במהלך המעקב היו זמינות אודות 85% מאלו לאחר שלושה חודשים, 72% לאחר שנה ו-73% לאחר שנתיים.

 

פור בכאבי גב שהיה מקביל או גדול יותר מהשינוי המינימאלי לו חשיבות קלינית תועד ב-74% מהחולים שלושה חודשים לאחר הניתוח, מהם ב-68% השיפור נותר משמעותי קלינית לאחר שנתיים.

 

שיעור החולים ללא כאב גב או עם כאב גב שיירי מינימאלי עלה גם כן משמעותית מ-7.5% בתחילת המחקר ל-46.4% לאחר שנה אחת ול-40.9% לאחר שנתיים.

 

מספר גדול יותר של חולים השיגו שיפור שעלה על השינוי המינימאלי בעל חשיבות קלינית בכאב ברגליים, בהשוואה לכאב גב (76% לעומת 74%) ומגמה דומה נותרה לאחר 24 חודשים (70% לעומת 68%). החוקרים מציינים כי שלושה חודשים לאחר הניתוח, ב-82.3% מהחולים בהם תועד שיפור בתסמינים ברגל תועד גם שיפור בכאבי גב שהיה בעל חשיבות קלינית, כמו גם 77% מהחולים לאחר 24 חודשים.

 

גורמים לפני הניתוח שניבאו שיפור ממושך בכאב גב תחתון לאחר שנה ושנתיים כללו העדר שימוש בתרופות נרקוטיות או תביעות פיצוי וכאב גב תחתון חמור יותר. החוקרים מציינים כי סוג הניתוח, אירועים חריגים במהלך הניתוח או לאחריו, משך הניתוח או משך האשפוז לא זוהו כגורמים מנבאים.

 

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר מהווים נתוני עולם-אמיתי ומשלימים נתונים ממחקרים אקראיים ומבוקרים ומחקרים תצפיתיים אחרים. בסופו של דבר, עדויות אלו מסייעות לכירורגים לנהל טוב יותר את ציפיות החולים ולייעץ להם אודות ההשפעות האפשריות של התערבויות פולשניות על התסמינים שלהם.

 

Spine J 2019.

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני