חדשות

הפחתת חרדת מבחנים ותסמינים נלווים באמצעות מכשיר ביופידבק נשימתי (Applied Psychophysiology and Biofeedback)

25/03/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Applied Psychophysiology and Biofeedback מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש התומכות בתועלת של ביופידבק נשימתי באמצעות מכשיר ייעודי להקלה על חרדת מבחנים בקרב סטודנטים באוניברסיטאות.

 

חרדת מבחנים (Test Anxiety) הינה תופעה פסיכולוגית נפוצה, עם שיעורי הימצאות הנעים סביב 20-40% מהסטודנטים באוניברסיטאות ופוגעת בתפקוד ובאיכות החיים. טיפולים זמינים רבים לחרדת מבחנים כוללים מעורבות של רופאים ולרוב דורשים מספר חודשים בטרם ניתן להביא להקלה בתסמינים.

 

המחקר האקראי-מבוקר בחן התערבות התנהגותית פשוטה – שימוש בכלי נשימה – כטיפול להקלה על חרדת מבחנים. באופן ספציפי, היעילות של מכשיר ביופידבק נשימתי נבחנה בקרב סטודנטים. מדגם המחקר כלל 34 סטודנטים שחולקו לשלוש קבוצות במהלך תקופת הבחינות: קבוצת שימוש במכשיר ביופידבק, קבוצת אימון נשימתי עצמי, וקבוצת הדרכה פסיכולוגית.

 

החוקרים אספו נתונים על-פי דיווחי המשתתפים אודות חרדת מבחנים לפני ואחרי ההתערבות. המשתתפים גם דיווחו על מדדים נלווים נוספים, דוגמת דיכאון וחרדה, איכות חיים והתפקוד שלהם לאחר ההתערבות.

 

מהנתונים עולה כי בקרב משתתפים שהשתמשו במכשיר ביופידבק נשימתי תועדה ירידה משמעותית בתסמיני חרדת מבחנים. בקרב משתתפים שהשתמשו במכשיר ביופידבק תועדה גם ירידה בתסמיני דיכאון וחרדה ועליה בתחושת רווח פסיכולוגית, תת-מדד של שאלון להערכת איכות החיים

 

ממצאי המחקר תומכים בסברה כי מכשיר ביופידבק נשימתי עשוי להקל על חרדת מבחנים בקרב סטודנטים.

 

Applied Psychophysiology and Biofeedback (2021) 46:69–82

 

הערת מערכת:

המכשיר ( CalmiGo - ביופידבק נשימתי)  שעליו בוצע המחקר כאן זמין בישראל ולרופאים יש אפשרות להעביר למטופלים רלוונטיים הפניה מוזלת לרכישת המכשיר בקישור זה  (יש לבחור בהתוויה הרלוונטית). 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני