חדשות

ניתוח שרוול קיבה או מעקף קיבה עשוי להפחית שומן כבדי בחולים עם סוכרת מסוג 2 (Ann Intern Med)

07/01/2022

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Annals of Internal Medicine עולה כי הן ניתוח מעקף קיבה והן ניתוח שרוול קיבה נמצאו יעילים בשיפור שומן כבדי בחולים עם סוכרת מסוג 2, אם כי ההשפעה על פיברוזיס כבדי אינה כה ברורה.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ירידה במשקל משפרת מחלת כבד שומני. עם זאת, אן מחקרים להשוואת ההשפעות של ניתוח שרוול קיבה וניתוח מעקף קיבה על תכולת שומן כבדי פיברוזיס. כעת הם ביקשו להשוות את ההשפעות לאחר שנה אחת של ניתוח שרוול קיבה וניתוח מעקף קיבה על שומן פיברוזיס כבדי.

 

החוקרים השלימו מחקר חד-מרכזי, אקראי, מבוקר, שכלל 100 חולים מנורבגיה (65% נשים; גיל ממוצע של 47.5 שנים, מדד מסת גוף ממוצע של 42 ק"ג למטר בריבוע) עם סוכרת מסוג 2.  בתקופה שבין ינואר 2013 ועד פברואר המשתתפים במחקר חולקו באקראי (ביחס 1:1) לניתוח שרוול קיבה א מעקף קיבה.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה הפוגה בסוכרת מסוג 2 ונתונים אלו פורסמו בעבר. תוצאים משניים במחקר הנוכחי כללו שומן פיברוזיס כבדי, כפי שנקבע לפי בדיקת הדמיה בתהודה מגנטית (אחוז שומן כבדי), בדיקת ELF (Enhanced Liver Fibrosis), מדדים לא-פולשניים ואנזימי כבד.

 

מהנתונים עולה כי אחוז שומן כבדי ירד בצורה דומה לאחר ניתוח שרוול קיבה או ניתוח מעקף קיבה (19.7%- לעומת 21.5%-, בהתאמה) מהניתוח עד לאחר שנה אחת וכי כמעט בכל החולים (94% מהחולים לאחר שרוול קיבה, 100% מהחולים לאחר מעקף קיבה) לא הייתה עדות לסטיאטוזיס או שהייתה עדות לסטאטוזיס בדרגה נמוכה בלבד.

 

לאחר שנה אחת, קטגוריית מדדי ELF נותרה יציבה ב-77% מהחולים, כאשר ב-18% מהחולים תועדה החמרה כצפוי פיברוזיס הכבד, ללא הבדלים משמעותיים בין חולים שעברו ניתוח מעקף קיבה או חולים לאחר ניתוח שרוול קיבה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי עם היעלמות כמעט מלאה של שומן כבדי שנה לאחר ניתוח בריאטרי, ניתוח מעקף קיבה וניתוח שרוול קיבה הדגימו יעילות גבוהה מאוד בהפחתת שומן כבדי. לניתוח הבריאטרי הייתה השפעה פחותה על דרגת הפיברוזיס הכבדי בטווח הקצר, אך דרושים נתונים ארוכי-טווח בנושא.

 

Ann Intern Med. 2021 Nov 30

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני