חדשות

הנקה ממושכת מלווה בסיכון נמוך יותר לטרשת נפוצה (Neurology)

18/07/2017

 

בנשים המניקות את ילדיהן למשך תקופה ממושכת יותר ייתכן סיכון נמוך יותר להתפתחות טרשת נפוצה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו בכתב העת Neurology. החוקרים מדווחים כי בקרב נשים עם משך הנקה מצטבר של 15 חודשים ומעלה תועד סיכון נמוך במחצית להתפתחות טרשת נפוצה, בהשוואה לאלו שהניקו במשך לא יותר מארבעה חודשים.

 

המחקר כלל 397 נשים עם אבחנה חדשה של טרשת נפוצה, או השלב המקדים למחלה, CIS (Clinically Isolated Syndrome) וכן 433 ביקורות תואמות. שאלונים אישיים שימשו לאיסוף נתונים התנהגותיים (הריונות, הנקה, אמצעי מניעת היריון) וביולוגיים (גיל בעת מחזור ראשון ואחרון, אל-וסת).

 

בקרב נשים עם לידות חי, משך הנקה מצטבר של 15 חודשים ומעלה לווה בסיכון מופחת לטרשת נפוצה או CIS (יחס סיכויים מתוקן של 0.47, בהשוואה לנשים שהניקו 0-4 חודשים). עוד מצאו החוקרים קשר בין הופעת מחזור ראשון בגיל 15, או מאוחר יותר, ובין סיכון מופחת לטרשת נפוצה או CIS (יחס סיכויים מתוקן של 0.56). סך שנות הביוץ ויתר הגורמים שקבעו זאת, כולל הריונות, לידות, אירועי אל-וסת ושימוש באמצעים הורמונאליים למניעת היריון, כמו גם הגיל בעת הלידה הראשונה, לא נקשרו בקשר מובהק עם הסיכון לטרשת נפוצה או CIS.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי באימהות שהניקו למשך תקופה ארוכה יותר ייתכן סיכון נמוך יותר להתפתחות טרשת נפוצה בשלב מאוחר יותר. ממצאים אלו עולים בקנה אחד עם התועלת הבריאותית הידועה של הנקה ועם תצפיות קודמות לפיהן בנשים עם טרשת נפוצה שהקפידו על הנקה בלבד תועד סיכון נמוך יותר להתלקחות המחלה לאחר-לידה.

 

Neurology. Published online July 12, 2017

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני