חדשות

ההשלכות של שינויי האקלים ומשבר האקלים על עולם הרפואה (מתוך MedPage Today)

24/04/2021

 

במאמר דעה שפורסם באתר MedPage Today כותבים מומחים כי המאבק במשבר האקלים אינו חשוב רק לכדור הארץ, אלא גם בעל חשיבות רבה לעולם הרפואה.

 

ברחבי העולם, אסונות על-רקע האקלים כולל סופות, יובש, שרפות והצפות הובילו לעקירתם מביתם של למעלה מ-10 מיליון תושבים מחודש ספטמבר האחרון. במערב ארצות הברית, צפויה בקרוב עונת השרפות לה השפעה ניכרת על המצב הבריאותי ומערכת הבריאות. שינויי אקלים מהווים איום מיידי למטופלים ולמערכת הבריאות, כאשר שרפות מובילות לפינוי בתי חולים, סגירת בנייני מרפאות והפרעה בשרשרת האספקה.

 

למשבר האקלים בהחלט השפעה על רופאים ועל בריאות הציבור. ההחלטות של רופאים, כולל מתן מרשמים, שימוש בציוד רפואי ובדיקות, אחראי לכ-80 סנט מכל דולר המשמש להוצאה רפואית, כאשר כל אחת מההחלטות שמקבלים רופאים עשויה להשפיע על שינוי האקלים. על הרופאים מוטלת האחריות לחנך, לתמוך ולפעול להפחתת ההשפעה של הסקטור הרפואי, האחראי לכ-10% מכלל פליטות גזי חממה בארצות הברית.

 

להפחתת שינויי האקלים וההשפעות על בריאות האדם, הכותבים ממליצים על חמישה צעדים בהם יכולים לנקוט רופאים, כולל מסקנות שהופקו בעקבות מגפת הקורונה, במטרה להפחית את ההשפעה הקולקטיבית של הצוות הרפואי ולשפר את פעילות מערכת הבריאות:

 

1)     הגדלת השימוש בשירותי טל-רפואה

מפגשים וירטואליים חסכו לאנשי צוות רפואי נהיגה לאורך עשרות מיליוני קילומטרים, חסכון כזה יכול להפחית את השחיקה של התשתיות, פליטות גזי חממה וחסכון בזמן היעדרות מהעבודה.

 

2)     הגברת המודעות בקרב המטופלים

שרפות חמורות וארוכות עלולות להחמיר את התסמינים של חולים עם אסתמה ומחלת ריאות כרונית, הפונים בתדירות רבה יותר לחדרי מיון. במקביל, העליה בטמפרטורה ועליה בפחמן דו-חמצני מדלקים תורמת לעונת אלרגנים ארוכה ואינטנסיבית יותר, העלולה להחמיר תסמיני אלרגיה ואסתמה. במהלך דיונים עם המטופלים אודות ההמלצות להפחתת הסיכון הכרוך בשינויי אקלים, רופאים יכולים להסביר לחולים ולעודד אותם להגן טוב יותר על מצבם הבריאותי. לדוגמא, ניתן להציע הליכה או רכיבה על אופניים למרחקים קצרים יותר והקפדה על שינויים תזונתיים.

 

3)     שימוש מושכל בציוד רפואי

פרויקטים המעודדים שימוש מושכל בציוד רפואי ומחשבה בטרם פתיחת ציוד חדש עשויים לסייע בצמצום שימוש מיותר בציוד רפואי.

 

4)     שרשראות אספקה חליפיות

השקעה בשרשראות אספקה חליפיות תורמת לעמידות הכלכלה המקומית והקהילה. המגפה האחרונה עם ההפרעה באספקה של מסכות וציוד מיגון אישי מסין הדגישה את חשיבות הדבר.

 

5)     תמיכה בשוויון רפואי ואחריות חברתית

על רופאים לתמוך במדיניות הכוללת התייחסות לשיקולים חברתיים וסביבתיים המשפיעים על הבריאות, במטרה להבטיח כי הקהילות הפגיעות ביותר מיוצרות בתכניות הנוגעות למדיניות ההתמודדות עם שינויי האקלים והתערבויות המתמקדות בהשפעות האקלים על המצב הבריאותי.

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

הערת מערכת:

השבוע נקיים גם ראיון מיוחד עם פרופ' נדב דוידוביץ' יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור שבו נעסוק במקומה ותפקידה של הקהיליה הרפואית בסוגיית משבר האקלים. 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני