חדשות

עליה בסיכון לפרפור פרוזדורים בשנה הראשונה לאחר אבחנת סרטן שד (Eur Heart J)

22/11/2021

 

מנתונים חדשים שהוצגו במהלך הכנס הווירטואלי מטעם ה-American Heart Association ופורסמו במקביל בכתב העת European Heart Journal עולה כי בנשים עם סרטן שד סיכון מוגבר לפרפור פרוזדורים, אשר הולך ועולה במהלך השנה הראשונה לאחר האבחנה של הממאירות.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין נתונים אודות שיעורי ההיארעות וגורמי הסיכון להופעת פרפור פרוזדורים ואין מידע רב אודות התמותה עקב הפרעת הקצב בנשים עם אבחנה של סרטן שד.

 

כעת התבססו החוקרים על נתוני מאגר SEER (Surveillance, Epidemiology, and End Results) וזיהו נשים בגילאי 66 שנים ומעלה עם אבחנה חדשה של סרטן שד בין 2007 עד 2014. לנשים אלו התאימו החוקרים נשים ללא ממאירות וכל זוג היה במעקב לאורך שנה אחת להערכת הופעה חדשה של פרפור פרוזדורים. לאחר מכן, החוקרים השלימו ניתוח סטטיסטי לזיהוי גורמי סיכון לפרפור פרוזדורים בקרב נשים עם סרטן שד.

 

מדגם המחקר כלל 85,423 נשים עם סרטן שד, כאשר הופעה חדשה של פרפור פרוזדורים תועה ב-2,993 נשים (3.9%) לאורך שנה אחת מאבחנת הממאירות (שיעורי היארעות של 3.3%, רווח בר-סמך 95% של 3.0-3.5%, לאחר שנה אחת). שיעורי היארעות הפרעת הקצב היו גבוהים יותר במהלך 60 הימים הראשונים (0.6% בחודש).

 

להשוואה, היארעות הופעה חדשה של פרפור פרוזדורים בקבוצת הביקורת עמדה על 1.8% (רווח בר-סמך 95% של 1.6-2.0%).

 

מעבר לגורמי סיכון דמוגרפיים וקרדיווסקולאריים מוכרים, החוקרים זיהו קשר בולט בין שלב ממאירות שד ובין התפתחות הפרעת הקצב: בהשוואה לנשים עם אבחנה של ממאירות שד בשלב I, באלו עם אבחנה של ממאירות בשלב II, III, או IV תועדה עליה של 51%, 163% ו-321% בסיכון להופעת הפרעת הקצב, בהתאמה.

 

הופעה חדשה של פרפור פרוזדורים לאחר אבחנת סרטן שד לוותה בסיכון גבוה פי שלוש לתמותה קרדיווסקולארית לאחר שנה אחת.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי היארעות פרפור פרוזדורים גבוהה יותר משמעותית בנשים לאחר אבחנה של סרטן שד. עוד עולה מהנתונים כי ממאירות שד בשלב מתקדם יותר בעת האבחנה מלווה בסיכון מוגבר משמעותית לפרפור פרוזדורים. הופעה חדשה של פרפור פרוזדורים בנשים עם אבחנה חדשה של סרטן שד מלווה בעליה בשיעורי התמותה הקרדיווסקולארית לאורך שנה אחת, אך ללא עליה בשיעורי התמותה עקב סרטן שד.

 

Eur Heart J. Published November 14, 2021.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני