חדשות

איכות שינה ירודה עשויה להביא לעליה בסיכון להתלקחות COPD (מתוך Chest)

05/06/2019

 

איכות שינה ירודה מלווה בסיכון מוגבר להתלקחות מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD או Chronic Obstructive Pulmonary Disease), כך עולה מתוצאות מחקר חדש מקנדה, שפורסמו בכתב העת Chest.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין איכות השינה, כפי שנקבע באופן אובייקטיבי, ובין הסיכון להתלקחות COPD. לצורך כך, הם אספו נתונים ממחקר CanCOLD (Canadian Cohort Obstructive Lung Disease), כאשר משתתפים עם אבחנה של COPD אשר השלימו 18 חודשי מעקב נכללו במחקר. איכות השינה נקבעה על-בסיס מדד PSQI (Pittsburgh Sleep Quality Index). החוקרים בחנו התלקחויות על-בסיס תסמינים (קוצר נשימה או שינוי בכיח במשך לפחות 48 שעות) ועל-בסיס אירועים (תסמינים עם טיפול תרופתי או פניה לא-מתוכננת לטיפול רפואי).

 

מדגם המחקר כלל 480 חולים עם COPD, כולל 185 חולים עם לפחות התלקחות אחת במהלך המעקב ו-203 חולים עם איכות שינה ירודה בתחילת הדרך (מדד PSQI של מעל 5 נקודות). בקרב משתתפים עם התלקחות על-בסיס תסמינים תועד חציון מדדי PSQI גבוה יותר, בהשוואה לאלו ללא התלקחות COPD (6.0 לעומת 5.0, p=0.01), עם שכיחות גבוהה יותר של מדדי PSQI של מעל 5 נקודות בתחילת הדרך (50.3% לעומת 37.3%, p=0.01).

 

החוקרים זיהו קשר בין מדדי PSQI גבוהים יותר ובין סיכון מוגבר להתלקחות COPD על-בסיס תסמיני המחלה (סיכון יחסי מתוקן של 1.09, P=0.02) וסיכון מוגבר להתלקחות על-בסיס אירועים (סיכון יחסי של 1.10, p=0.048). הקשר תועד בעיקר באלו עם COPD לא-מאובחן והקשרים הבולטים ביותר זוהו עם Factor 3 (הפרעות שינה והפרעה בתפקוד במהלך שעות היום). מרווח הזמן עד להתלקחות על-בסיס תסמינים היה קצר יותר בקרב משתתפים עם איכות שינה ירודה (יחס סיכון של 1.49).

 

לסיכום, ממצאי המחקר מעידים כי מדדי PSQI גבוהים יותר מלווים בסיכון מוגבר להתלקחות COPD לאורך 18 חודשי מעקב.

 

Chest 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני