חדשות

השוואת תוצאות טיפול ב-Aclidinium Bromide אל מול Tiotropium Bromide Hydrate בחולי COPD (מתוך BMJ Open)

28/07/2019

 

הטיפול התרופתי העיקרי בחולים עם מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD או Chronic Obstructive Pulmonary Disease) הינו במרחיבי סמפונות. במסגרת מחקר חדש ביקשו חוקרים לבחון את התועלת הקלינית של מתן פעמיים ביום של Aclidinium Bromide (Acli-BID) אל מול מתן פעם ביום של Tiotropium Bromide Hydrate (Tio-QD) בחולי COPD ומצאו כי שני הטיפולים עשויים לשמש באוכלוסיה זו לשיפור התפקוד הריאתי.

 

החוקרים השלימו מחקר רב-מרכזי, אקראי, בתווית-פתוחה, שנערך ביפן. מדגם המחקר כלל חולים עם אבחנה של COPD בדרגה 2-3 לפי סיווג GOLD (Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease). המשתתפים חולקו באקראי לטיפול ב-Acli-BID (בוקר ולילה) או Tio-QD (לילה) והיו במעקב לאורך שמונה שבועות.

 

התוצא העיקרי היה מדד השטח מתחת לעקומה של מדדי FEV1 (Forced Expiratory Volume in 1 second) ותוצאים משניים כללו את התפקוד הריאתי, פעילות גופנית, שאלון SGRQ (St George's Respiratory Questionnaire), מדד mMRC (Modified Medical Research Council), סקר SF-8 (Short-Form Health Survey) והתלקחויות COPD. עוד בחנו החוקרים אירועים חריגים במהלך המחקר.

 

מדגם המחקר כלל 44 חולים. השטח מתחת לעקומה של מדדי FEV1 עמד לאחר שמונה שבועות על 4ץ62 ליטר/שעה עם טיפול ב-Acli-BID ועל 4.73 ליטר/שעה עם Tio-QD (הבדל ממוצע לא-מובהק של 0.11- ליטר/שעה). שיפור משמעותי תועד במדדי פעילות לפי שאלון SGRQ (הבדל ממוצע של 7.78-) ו-SF-8 (הבדל ממוצע של 4.01), mMRC (הבדל ממוצע של 0.66-) ויחס שיעורי התלקחויות המחלה (0.52, רווח בר-סמך 95% של 0.27-0.99) בקבוצת הטיפול ב-Acli-BID, בהשוואה ל-Tio-QD.

 

הן Acli-BID והן Tio-QD הובילו לשיפור משמעותי בהתנהגות יושבנית (הבדל ממוצע של 35.20- דקות והבדל ממוצע של 55.40- דקות, בהתאמה) בתוך כל קבוצה, אך לא תועדו הבדלים מובהקים סטטיסטית בין הקבוצות.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי Acli-BID, כמו גם Tio-QD, עשויים לשמש כאחת מאפשרויות הטיפול בחולים עם COPD לשיפור תפקוד ריאתי. כמו כן, מהממצאים עולה כי התערבות הכוללת מתן מרחיבי סמפונות משפרת פעילות גופנית בחולי COPD.

 

BMJ Open 2019

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני