חדשות

השוואת השפעות החלפת מסתם בניתוח לעומת TAVR על התפקוד הקוגניטיבי (J Am Coll Cardiol Cardiovasc Interv.)

25/11/2020

 

בחולים עם ליקוי קוגניטיבי ייתכן שיפור גדול יותר בתפקוד הקוגניטיבי לאחר פרוצדורת TAVR (Transcatheter Aortic Valve Replacement) בהשוואה לניתוח להחלפת מסתם הוותין, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת JACC Interventional Cardiology.

 

החוקרים בחנו את הנתונים ממחקר PARTNER 3 (Safety and Effectiveness of the SAPIEN 3 Transcatheter Heart Valve in Low-Risk Patients with Aortic Stenosis) אודות 1,000 חולים עם היצרות חמורה של מסתם הוותין, אשר חולקו באקראי להחלפת מסתם בניתוח או בצנתור.

 

מהנתונים עולה כי בחולים עם תפקוד קוגניטיבי נמוך יותר לאחר פרוצדורת החלפת מסתם בצנתור תועד שיפור קוגניטיבי גדול יותר 30 ימים ושנה לאחר הפרוצדורה, בהשוואה לאלו בהם בוצעה החלפת מסתם וותין בניתוח. עם זאת, בחולים עם תפקוד קוגניטיבי תקין בתחילת המחקר תועד שיפור רק במהלך 30 הימים הראשונים, אך לא תועד שיפור נוסף לאחר שנה אחת.

 

ממצאי המחקר, בשילוב עם מחקרים קטנים קודמים, מציעים כי ייתכן שיפור בתפקוד הנוירו-קוגניטיבי לאחר פרוצדורת החלפת מסתם וותין בצנתור בחלק מהחולים עם הפרעה בתפקוד הקוגניטיבי.

 

החוקרים מסבירים כי חולים עם מדד מיני-מנטל נמוך יותר עשויים להיות מועמדים מתאימים לפרוצדורת החלפת מסתם וותין בצנתור, לאחר דיון צוותי בו שוקלים את היתרונות והסיכונים של כל גישת טיפול.

 

J Am Coll Cardiol Cardiovasc Interv. Published online November 16, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני