חדשות

CBT ברפואה מרחוק (Telehealth) אינו נחות ממפגש אישי לטיפול באינסומניה (Journal of Clinical Psychiatry)

10/09/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

טיפול קוגניטיבי התנהגותי ברפואה מרחוק יכול להיות יעיל לטיפול באינסומניה (CBT-I) ואינו נחות מהטיפול האישי הפרונטלי, כך עולה ממחקר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Psychiatry. המחקר שנערך על 60 מבוגרים עם הפרעת אינסומניה, לא הראה הבדל מובהק במדד חומרת האינסומניה (ISI) בין הקבוצות בתקופת מעקב של 3 חודשים. בנוסף, שתי הקבוצות הראו שינוי משמעותי בהשוואה לקבוצה ברשימת ההמתנה, מה שמעיד על כך שהטיפול מרחוק אינו נחות מהטיפול האישי, מציינים החוקרים. "זה מתאים לספרות הרחבה יותר בנושא שהראתה שניתן לתת טיפול בדרכים אחרות מבלי לאבד את היעילות של הטיפול, כך שסביר להניח כי טיפול מרחוק הוא אופציה טובה לטיפול באופן כללי", אמר מחבר המחקר.

למרות ש-CBT-I הוא ההתערבות המומלצת באינסומניה, "יישום נרחב של CBT-I מוגבל בהעדר רופאים שהוכשרו לטיפול זה", מציינים החוקרים. קיים "צורך באסטרטגיות להגדלת הנגישות, במיוחד עבור מטופלים באזורים עם מעט נותני שירותי בריאות". רפואה מרחוק, או "Telehealth", היא טכנולוגיה מבטיחה למתן טיפול, ללא צורך שהמטופל והמטפל יהיו באותו מקום. הנושא צבר תאוצה משמעותית בגלל המגבלות של מגיפת ה-COVID-19. עם זאת, "העלייה המהירה בשימוש בהתערבויות מרחוק לא אפשרה זמן להעריך גישה זו באופן מבוקר", כך שייתכן שתקשורת מסוג זה הייתה עלולה להפחית את יעילות הטיפול, מציינים החוקרים. מחקרים קודמים מצביעים על כך שטיפול פסיכותרפויטי מרחוק באופן כללי אינו נחות מטיפולים אישיים.

המחקר נערך לפני מגיפת ה-COVID-19, מציינים החוקרים, אך עם זאת, התוצאות "מדגישות שהשימוש בטלה-רפואה במהלך המגיפה אינו "רע הכרחי", אלא אמצעי למתן טיפול באיכות גבוהה תוך הפחתת הסיכונים לחשיפה". החוקרים מציינים כי התועלת של גישה זו לקהילות שלא נבדקו מצריכה בירור נוסף, כשלדבריהם, מגבלת המחקר הייתה שהמשתתפים "בדרך כלל בריאים ומשכילים". בנוסף, "יש צורך במחקר נוסף כדי לבדוק האם ניתן להכליל את הממצאים לאנשים שיש להם "קשיים בריאותיים או סוציו-אקונומיים יותר מורכבים", הם כתבו במאמר.

לכתבה ב- Medscape

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני