מאמרי מערכת

הערות העורך לדיווח מה-LANCET: ההשפעות של הפחתת רמות LDL עם טיפול בסטטינים במטופלים בסיכון נמוך למחלות כלי דם

20/05/2012
בהתייחס למחקר מה-LANCET שדווח כאן ההשפעות של הפחתת רמות LDL עם טיפול בסטטינים במטופלים בסיכון נמוך למחלות כלי דם מעיר פרופ' מיקי שכטר, עורך המדור הקרדיולוגי:

שוב אנו רואים שמתן סטטינים יעיל בהורדה של אירועים קרדיווסקולרים גם באוכלוסיה של סיכון נמוך יחסית ולא רק חולים בסיכון גבוה. דעתי האישית לא השתנתה במשך השנים ומזמן חשבתי שיש לתת סטטינים לכל אחד כדי למנוע אירועים אלה. לא אמרתי זאת בצחוק אולם לפני כ 15 שנה כשהעלתי רעיון זה, נחשבתי כ"עוף מוזר". אני שמח שניתנה לי ההזדמנות להוכיח זאת במרפאת "אורחות חיים" בחיל האויר הישראלי, שם הראינו שמתן סטטינים לאוכלוסיה עם סיכון נמוך יחסית ב 10 שנים (פחות מ 10% ל 10 שנים) הורידה את הסיכון ב 35% בזמן קצר יחסית ועם הענות גבוהה לטיפול וללא כל תופעות לוואי :

Beigel R, Barenboim E, Azaria Sofer B, Matetzky S, Beigel Y, Goldstein L, Shechter M. Statin efficacy and safety for lipid modification in apparently healthy male military air crew. Aviat Space Environ Med 2005;76(9):857-860

גם המאמר הנוכחי מהקבוצה של Cholesterol Treatment Trialists' (CTT) Collaborators שפורסם בגיליון של העיתון LANCET מנתח את הנתונים של 175,000 חולים שטופלו עם סטטינים ובדרגת סיכון נמוכה יחסית.

אלה חולים ממחקרים שונים מבוקרים היטב ופרוספקטיבים. בכל המחקרים ניתן לסכם שבכל הורדה של רמת ה LDL ב 1 מלילמול/ליטר (=כ 40 מ"ג/ד"ל) יש ירידה של 21% באירועים. זה חוזר כחוט השני גם בחולים עם דרגת סיכון נמוכה, ללא קשר למין, גיל, מחלות וסקולריות בעבר.

יתכן והשינוי יהיה מתן סטטינים לכל החולים בהתאם לדרגת הסיכון ולא לפי רמת ה LDL ההתחלתית.  תופעות הלוואי יש לזכור נמוכות יחסית לתכשירים אחרים, כך שהעלות/תועלת של הסטטינים, בעיקר בעידן שבו הסתיים הפטנט על מרבית הסטטינים הינו לטובת התרופה עצמה, ואין כל סיבה נראית לעין כיום שחולים לא יזכו במתן תכשירים אלה. יש לזכור שבבריטניה הסטטינים נמכרים בתחנות דלק וללא מרשם רופא ויש מקום להתחיל לשקול זאת גם בישראל. לאחר ההחלטה להוסיף מגנזיום למי השתיה, לפחות בשלב מסויים ולאיזור מסויים כפילוט ניסוי, יהיו כאלה שישקלו הוספתם למי השתיה בעתיד.

אין ספק שאם היו מעניקים פרסי אוסקר לתרופות על הצלת חיים, לסטטינים היו נותנים אוסקר "על מפעל חיים". הגיע הזמן שהסטטינים "יצאו מהארון" ויפסיקו להפחיד את החולים בתופעות הלוואי. טיפול נכון ומעקב צמוד ונכון יסייע בכך ויעודד שימוש מושכל בסטטינים תוך השריית ביטחון בקרב החולים ומשפחותיהם. אחרי הכל הסטטינים הם האספירין של המאה ה 20.

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני