חדשות

כאב ראש מקבצי מלווה בכאב עז יותר מלידה (Headache)

14/02/2021

 

חולים עם כאב ראש מקבצי (Cluster Headache) מתמודדים עם בעיה כפולה: רופאים רבים אינם מאבחנים נכונה הפרעה זו והכאב במקרים אלו הוא בין החמורים והמגבילים ביותר. למעשה, מסקר חדש של חולים עם כאב ראש מקבצי עולה כי הכאב מדורג חמור יותר מחווית כאב במהלך לידה, העברת אבני כליות, או דלקת לבלב, בין השאר.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את עצימות כאב ראש מקבצי במסגרת סקר גדול, שכלל השוואת עוצמת הכאב על-רקע כאב מקבצי אל מול הפרעות כאב אחרות. יתרה מזאת, הם ביקשו לבחון את הקשר בין כאב מקסימאלי, תסמינים אוטונומיים ותסמינים אחרים, כמו גם מאפיינים דמוגרפיים הקשורים עם כאב ראש מקבצי.

 

הסקר כלל שאלות אודות קריטריונים אבחנתיים לכאב ראש מקבצי, אשר שימשו להכללה/אי-הכללה של משתתפים במחקר. המשיבים התבקשו לדרג את התקף כאב ראש מקבצי בסולם מספרי של 0-10 נקודות. בנוסף, הם נשאלו אם חוו רשימה של מצבי כאב אחרים, דוגמת כאב בזמן לידה או העברת אבני כליות; במידה והשיבו בחיוב, הם התבקשו לדרג גם את הכאב הנ"ל. הסקר כלל גם נתונים דמוגרפיים, מדדי מצב רוח ותגובות לטיפול.

 

המחקר כלל 1,604 משתתפים עם כאב ראש מקבצי ומהנתונים עלה כי המשיבים דירגו את כאב הראש הנ"ל כחמור יותר משמעותית מכל כאב אחר שחוו בחייהם. התקפי כאבי ראש מקבציים זכו לדירוג של 9.7 נקודות בסולם המספרי והקדימו את דירוג הכאב בזמן לידה (7.2 נקודות), דלקת לבלב (7.0 נקודות) ואבני כליות (6.9 נקודות).

 

מרבית המשיבים (72.1%, 1,157 מבין 1,604 משתתפים) עם כאב ראש מקבצי העניקו להתקף כאב ראש מקבצי דירוג כאב מקסימאלי של 10 נקודות. בקרב חולים שהעניקו דירוג של 10 נקודות לכאב משנית לכאב ראש מקבצי תועדה שכיחות גבוהה יותר של מאפיינים קרדיאליים אוטונומיים, בהשוואה למשיבים עם כאב פחות חמור: אודם בלחמית או דמעת (91% לעומת 85%), בצקת בעפעפיים (77% לעומת 66%), הזעה במצח/פנים (60% לעומת 49%), מלאות באוזן (47% לעומת 35%) ומיוזיס/פטוזיס (85% לעומת 75%).

 

עוד מדווחים החוקרים כי בקרב אלו שהעניקו דירוג כאב מקסימאלי לכאב ראש מקבצי תועדו ממצאים מובהקים סטטיסטית נוספים: התקפים תדירים יותר (4.0 לעומת 3.5 התקפים ביום), תחושת חוסר-תקווה/דיכאון משמעותית יותר לפי שאלון Hopelessness Depression Symptom Questionnaire (24.5 לעומת 21.1 נקודות), ירידה ביעילות הכוללת של חסמי תעלות סידן וכן תועדה שכיחות גבוהה יותר של נשים (34% לעומת 24%).

 

לא תועד קשר בין עצימות הכאב ובין אי-שקט, משך כאבי ראש, גיל הופעת כאב ראש, או יעילות כל טיפול תרופתי להקלה על התקף או למניעת התקפים מעבר לחסמי תעלות סידן.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי כאב ראש מקבצי הינה אחת מהפרעות הכאב המשמעותיות ביותר, גם בהשוואה למצבי כאב אחרים.

 

Headache 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני