חדשות

סקירת ספרות שיטתית קובעת כי apixaban (אליקוויס) עשוי להיות ה-DOAC המועדף בקרב מטופלים עם הפרעות בתפקודי כליה (Eur J Haematol)

31/12/2018

מאת מערכת אי-מד

בסקירה המתפרסמת השבוע ב- Eur J Haematolבוחנים החוקרים את העדויות אודות היעילות והבטיחות של ה-DOACs (תרופות נוגדות קרישה ישירות) במטופלים עם הפרעות בתפקודי כליה. לאחר ניתוח המחקרים והממצאים החוקרים מסכמים כי נראה שהשימוש ב- apixaban(אליקוויס) עשוי להיות גם בטוח יותר (מבחינת הסיכון לדימומים) וגם יעיל יותר (במניעת שבץ) מאשר ווארפרין (קומדין).

 

בפתח הסקירה כותבים המחברים כי תרופות נוגדות קרישה ישירות (DOACs) הוכחו בניסויים קליניים באוכלוסייה הכללית כעדיפות על התרופות מקבוצת ויטמין K (VKAs) הן מבחינת בטיחות והן מבחינת יעילות, וכיום ה-DOACs הם נוגדי הקרישה המועדפים על ידי איגודים מקצועיים רבים.

 עם זאת, חולים עם רמות משמעותיות של אי תפקוד כלייתי לא שותפו במחקרים הקליניים המרכזיים, והותירו את היתרון הקליני בתת-קבוצות אלה לא ברור. חולים עם מחלת כליות כרונית (CKD) דורשים לעיתים קרובות תרופות נוגדות קרישה לאינדיקציות  הדורשות טיפול ארוך טווח כגון תרומבואמבוליזם ורידי, פרפור פרוזדורים או שסתומי לב מכניים.

אי לכך, היעילות והבטיחות של נוגדי הקרישה בחולים עם אי ספיקת כליות היא פחות ברורה, וזאת  במיוחד עבור קבוצת ה- DOACs אשר גורמות לשינוי פרמקוקינטי.  

בסקירה זו ניתחו ועיבדו המחברים  את הנתונים העדכניים ביותר על השימוש ב- DOAC בחולים עם CKD . המחברים מציינים שהשימוש ב-DOACs במטופלים עם ESRD ו- CKD  מתקדם הולך וגובר בעת האחרונה, למרות העדר עדויות על יתרון ברור במניעת שבץ מחד, ו פוטנציאל לסיכון מוגבר לדימום - בהשוואה לוורפרין.

עם זאת נראה על בסיס הסקירה המקיפה של- Apixaban יש את מספר המחקרים הגדול ביותר אשר תומכים בשימוש באפיקסבן בתתי קבוצות אלה, ואשר מצביעים על יתרון ביעילות ובבטיחות בהשוואה לווארפרין . עם זאת, המחברים ממליצים על קיום מחקרים נוספים שיבחנו את הבטיחות והיעילות של DOAC עבור מטופלים עם CKD מתקדם .

המחברים מציינים בסיכום הסקירה כי נתונים שדווחו לאחרונה עוררו דאגה לגבי הסיכון לדימום של ה- DOAC כאשר נעשה בהם שימוש בחולים עם CKD . באחד המחקרים דווח כי גם  apixaban, rivaroxaban ו- dabigatran היו מעורבים בשיעורי דימום גבוהים יותר בהשוואה ל- Warfarin בחולים עם CRCl <30 .

מול נתונים אלה יש גם דיווחים סותרים המגיעים מתוך מחקרים תצפיתיים וממטה-אנליזות .  כך למשל,  במטופלים הנמצאים כיום בהמודיאליזה ונדרשים לטיפול תחזוקה בשל פרפור פרוזדורים ((AF, נראה כי apixaban מדגים בטיחות גבוהה יותר (סיכון נמוך יותר לדימומים) המלווה ביעילות גדולה יותר של מניעת שבץ בהשוואה ל- warfarin. החוקרים מעירים כי יש מקום למידע ונתונים נוספים בכדי לאמת ולהצביע על המינון המתאים באוכלוסייה זו.

Eur J Haematol. 2018 Dec 28

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני