חדשות

משקל עודף עשוי להאיץ הזדקנות של המוח (Neurology)

27/07/2019

 

מדד מסת גוף גבוה יותר בגיל מבוגר מלווה בנפח קטן יותר של חומר אפור בשלב מאוחר יותר, כך עולה מתוצאות מחקר חתך, שפורסמו בכתב העת Neurology. החוקרים מדווחים כי הממצאים העידו כי בחולים עם מדד מסת גוף גבוה זוהה קורטקס דק יותר בגיל מבוגר, בהשוואה לאלו עם מדדי מסת גוף נמוכים יותר.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין מדדי השמנה בגיל העמידה ובגיל מבוגר ובין סמני הזדקנות של המוח בבדיקת MRI בגיל מבוגר יותר. הם בחנו את הנתונים ממחקר Northern Manhattan MRI Sub-Study, שכלל 1,289 משתתפים ואספו את הנתונים אודות מדד מסת הגוף, היקף מותניים, יחס היקף מותניים לירכיים וריכוז אדיפונקטין בדם.

 

התוצאים העיקריים כללו את סך נפח המוח, עובי הקורטקס, נפח אות-מוגבר של החומר הלבן ואוטמים מוחיים תת-קליניים. ניתוח סטטיסטי שימש להערכת האינטראקציות עם גיל, מין ומוצא/גזע.

 

גיל המשתתפים הממוצע עמד על 64 שנים בתחילת המחקר, עם השכלה ממוצעת של 10 שנות לימודים. מרווח הזמן הממוצע בין ההערכה הראשונית ובין בדיקת ה-MRI עמד על 6 שנים.

 

מהנתונים עלה כי מדד מסת גוף והיקף מותניים גבוהים יותר נקשרו באופן מובהק עם קורטקס דק יותר.  בדומה, בהשוואה לאלו עם מדד מסת גוף קטן מ-25 ק"ג למטר בריבוע, במשתתפים הסובלים מהשמנה (מדד מסת גוף של 30 ק"ג למטר בריבוע ומעלה) תועד עובי קורטקס קטן יותר. ממצאים אלו היו בולטים במיוחד בחולים מתחת לגיל 65 שנים.

 

החוקרים מציינים כי זוהו קשרים דומים עם הנפח הכולל של המוח, אך הממצאים לא היו מובהקים בהערכת מרבית הקשרים עם נפח אות-מוגבר בחומר הלבן ואוטמים מוחיים תת-קליניים.

 

לסיכום, ממצאי המחקר מעידים כי השמנה בגיל מבוגר מלווה בנפח קטן יותר של החומר האפור במוח בשלב מאוחר יותר בחיים. הנתונים מעידים כי ההשפעה המזיקה של השמנה עשויה להיות חשובה יותר לחומר האפור, בהשוואה לחומר הלבן. הם גם מעלים את האפשרות כי ירידה במשקל עשויה לסייע במניעת הזדקנות המוח וייתכן כי תסייע להפרעות זיכרון וחשיבה, אך קוראים להשלים מחקרים נוספים בכדי לבחון את הנושא.

 

Neurology 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני