חדשות

איגוד ה-ESMO מדגיש את חשיבות טיפול מותאם אישית לממאירות גרורתית של מעי גס ורקטום (Ann Oncol)

23/07/2016

 

בחולים עם ממאירות גרורתית של המעי הגס והרקטום מומלץ להשלים טיפול מותאים אישית לפי מצבם הרפואי ויעדי הטיפול ההולמים ביותר. במקרים לא-נתיחים, הפרופיל המולקולארי של הגידול ינחה את בחירת הטיפול המתאים, כך טוענים מומחים מאירופה בסדרת המלצות חדשה מטעם ה-ESMO (European Society for Medical Oncology).

 

פאנל בינלאומי של מומחים התכנס בציריך במהלך דצמבר 2014 וכלל שלוש קבוצות עבודה, שהתמקדו במסלולים מולקולאריים וביומרקרים, טיפול מקומי ואבלציה וטיפול במחלה גרורתית. לקבוצות העבודה הוקצו שאלות רלבנטיות והמומחים דנו בהמלצות הנוגעות לשאלות מוגדרות.  לאחר מכן המלצות אלו הוצגו לכלל הפאנל ועודכנו עד הגעה לקונצנזוס.

 

הנחיות שמות דגש על אישור אבחנת ממאירות גרורתית של מעי גס ורקטום באמצעות בדיקות הדמיה מתאימות, כמו גם הערכת דגימות רקמה וביופסיה, לפני מתן טיפול סיסטמי. ההנחיות מדגישות את חשיבות טיפול נכון בדגימות רקמה וביופסיות לצורך בדיקות מולקולארית לאבחנה, ניבוי וסמנים פרוגנוסטיים.

 

ההנחיות ממליצות על בדיקה למוטאציית RAS בגידול, כמו גם נוכחות מוטאציות BRAF ו-MSI (Microsatellite Instability), המנבאים מאוד את התועלת של טיפול אימונותרפי. בדיקות לביומרקרים אחרים לרגישות לכימותרפיה ורעילות אינן מומלצות באופן רוטיני.

 

באשר לטיפול אבלציה מקומית, ההנחיות מדגישות את חשיבות צוות מולטי-דיציפלינרי.

 

במקרים של מחלה עם גרורות מעטות הממוקמות למספר אתרים קטן, הטיפול הסטנדרטי הוא טיפול סיסטמי. יש לבחור בטיפול המקומי הטוב ביותר בתלות במיקום המחלה, יעד הטיפול, תחלואה על-רקע הטיפול וגורמים הקשורים במטופל (דוגמת מחלות רקע וגיל).

 

עיקר החידוש בהנחיות נוגע לאלגוריתם הטיפולי, הקובע כי הערכת המצב הקליני של המטופל הינה הצעד הראשון בבחירת הטיפול המתאים ביותר. לדוגמא, חולים המוגדרים ככשירים מבחינת המצב הרפואי עשויים להשלים ניתוח במידה ויש גרורות הניתנות להסרה בבירור, או שיופנו לטיפול להפחתת או בקרת מחלה, בהתאם למצבם.

 

בחולים בהם הטיפול ההולם הוא הפחתת/בקרת מחלה יש להשלים בדיקות ביומרקרים לקביעת הפרופיל המולקולארי של הגידול, שלאחר מכן ישמש להנחיית המשלב הכימותרפי, עם או ללא טיפול מכוון כנגד EGFR, תכשיר המכוון כנגד יצירת כלי דם (דוגמת Bevacizuamb), או טיפול ביולוגי, בהתאם לתוצאות.

 

יש להעריך את מצב המחלה והמטופל אחת ל-2-3 חודשים ולבחון מחדש את יעדי הטיפול. בשלב זה, מחלה מתקדמת מטופלת באמצעי טיפול קו-שני. בחולים שהוגדרו כלא-כשירים בהערכה הראשונית מומלץ מתן הטיפול התומך הטוב ביותר.

 

Ann Oncol. Published online July 5, 2016

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני