חדשות

היעילות והבטיחות של קולכיצין במינון נמוך בחולים עם מחלה כלילית (European Heart Journal)

30/03/2021

 

טיפול בקולכיצין במינון נמוך עשוי להפחית את הסיכון לסיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים, כמו גם את הסיכון לאוטם לבבי, אירוע מוחי וצורך ברה-וסקולריזציה כלילית במגוון רחב של חולים עם מחלה כלילית, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת European Heart Journal.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים שפורסמו לאחרונה הדגימו תועלת לטיפול בקולכיצין במינון נמוך כתוספת לטיפול המומלץ בהנחיות לחולים זמן קצר לאחר אוטם לבבי או מחלה כלילית כרונית. כעת, הם השלימו סקירה שיטתית ומטה-אנליזה להערכה טובה יותר של השפעות קולכיצין על סיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים.

 

החוקרים ערכו חיפוש בספרות הרפואית לזיהוי מחקרים אקראיים להערכת התוצאות ארוכות הטווח של טיפול בקולכיצין בחולים עם טרשת עורקים, אשר פורסמו עד תחילת ספטמבר בשנת 2020. תוצא היעילות העיקרי היה סיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים, שכלל משלב של אוטם לבבי, אירוע מוחי, או תמותה קרדיווסקולארית.

 

החוקרים שילבו את התוצאות של חמישה מחקרים שכללו 11,816 חולים. התוצא העיקרי תועד ב-578 חולים, כאשר טיפול בקולכיצין הפחית את הסיכון לתוצא העיקרי בהיקף של 25% (סיכון יחסי של 0.75, p=0.005), עם ירידה של 22% בסיכון לאוטם לבבי (סיכון יחסי של 0.78, p=0.010), ירידה של 46% בסיכון לאירוע מוחי (סיכון יחסי של 0.54, p=0.009) וירידה של 23% בסיכון לרה-וסקולריזציה כלילית (סיכון יחסי של 0.77, p<0.001).

 

החוקרים לא זיהו הבדלים בשיעורי התמותה מכל-סיבה, עם היארעות נמוכה יותר של תמותה קרדיווסקולארית (סיכון יחסי של 0.82, p=0.34), אך מנגד נרשמה עליה בהיארעות תמותה שאינה קרדיווסקולארית (סיכון יחסי של 1.38, p=0.060).

 

הממצאים מעידים כי קולכיצין במינון נמוך מפחית את הסיכון לסיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים, אוטם לבבי, אירוע מוחי וצורך ברה-וסקולריזציה כלילית במגוון רחב של חולים עם מחלה כלילית. לא תועדו הבדלים בשיעורי התמותה מכל-סיבה, כאשר אל מול הירידה בשיעורי תמותה קרדיווסקולארית נרשמה עליה בשיעורי תמותה מסיבות אחרות.

 

European Heart Journal 2021

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני