חדשות

מחקר חדש מראה כי ייתכן ופעילות גופנית קלה מורידה סיכון לדמנציה (JAMA Network Open)

29/12/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מחקר חדש שפורסם ב- JAMA Network Openהראה כי מבוגרים המשתתפים בפעילות גופנית, אפילו קלה (LPA), עשויים להיות בעלי סיכון נמוך יותר לפתח דמנציה.

בניתוח רטרוספקטיבי של כ-62,000 אנשים בני 65 ומעלה ללא דמנציה קיימת, 6% פיתחו דמנציה. בהשוואה לאנשים לא פעילים, אנשים "לא פעילים מספיק", "פעילים" ו"פעילים מאוד" כולם היו בסיכון נמוך ב-10%, 20% ו-28% לדמנציה, בהתאמה. הקשר היה עקבי ללא קשר לגיל, מין ומחלות נלוות. יתרה מכך, אפילו הכמות הנמוכה ביותר של LPA הייתה קשורה לסיכון מופחת לדמנציה.

כדי להבהיר את הקשר הפוטנציאלי בין פעילות גופנית לבין דמנציה חדשה, החוקרים התמקדו במיוחד בקשר מינון-תגובה בין פעילות גופנית לדמנציה - בייחוד פעילות מתונה. בין 2009 ל-2012, החוקרים רשמו 62,286 מבוגרים (60.4% נשים; גיל ממוצע, 73.2 שנים) לכולם לא הייתה היסטוריה של דמנציה. הפעילות הגופנית הוערכה באמצעות שאלוני דיווח עצמי וכללו שלוש שאלות בנוגע לתדירות הרגילה של הפעילות: פעילות גופנית נמרצת (VPA) למשך 20 דקות לפחות, פעילות גופנית בעצימות בינונית (MPA) למשך 30 דקות לפחות, פעילות גופנית קלה (LPA) למשך 30 דקות לפחות. VPA הוגדר כ"פעילות גופנית אינטנסיבית שגרמה לקוצר נשימה חמור, MPA הוגדר כפעילות הגורמת לקוצר נשימה קל, ו-LPA הוגדר כ"הליכה בקצב איטי או נינוח". הוצאה אנרגטית הקשורה לפעילות גופנית חושבה גם כדקות מקבילות מטבוליות (MET) בשבוע על ידי סיכום של תדירות, עוצמה ומשך. המשתתפים חולקו על בסיס רמת הפעילות השבועית הכוללת שלהם לקבוצות הבאות: לא פעיל (ללא LPA מעבר לתנועות בסיסיות), לא פעיל מספיק (פחות מטווח היעד המומלץ של 1-499 MET-min/wk), פעיל (עומד בטווח היעד המומלץ של 500-999 MET-min/wk), ופעיל מאוד (חורג מטווח היעד המומלץ של לפחות 1000 MET-min/wk).

במהלך המעקב החציוני הכולל של 42 חודשים, 6% מהמשתתפים סבלו מדמנציה מכל סיבה. השכיחות של דמנציה הלכה וירדה עם עלייה בפעילות הגופנית (P = .001). בניתוח תת-קבוצות, הקשר בין רמת פעילות גופנית לסיכון לדמנציה נשאר עקבי, ללא קשר לגיל, מין ומחלות נלוות. אפילו כמות נמוכה של LPA (1-299 MET-min/wk) הייתה קשורה להפחתת הסיכון לדמנציה לעומת הקבוצה הלא פעילה כלל (0.86HR ; CI 95%, 0.74 - 0.99). החוקרים מציינים כי לא ניתן להשתמש במחקר כדי לבסס קשר סיבתי, עם זאת, למחקר היו חוזקות חשובות, כולל המספר הגדול של הנבדקים והערכת הקשר בין מינון-תגובה בין פעילות גופנית ודמנציה.

לכתבה ב-Medscape

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני