חדשות

עימות בין האיגוד לכירורגיה לב לאיגוד הקרדיולוגי באשר לבקשה להרחיב ההתוויה לביצוע TAVR במסגרת סל הבריאות (ישראל היום)

18/01/2021

מאת מערכת אי-מד

ע"פ דיווח ב"ישראל היום" האיגוד לכירורגיה לב חזה פנה לוועדת סל הבריאות ובו הביע התנגדות לעמדת האיגוד הקרדיולוגי המבקש להרחיב הקריטריונים לביצוע פרוצדורת TAVR להחלפת מסתם אורטלי בצינתור.

יש לציין שפרוצדורת ה-TAVR מאושרת כיום במסגרת הסל למטופלים הזקוקים להחלפת מסתם אורטלי הנמצאים בסיכון ניתוחי גבוה, כלומר אופציית הניתוח אינה אפשרית מבחינתם. האיגוד הקרדיולוגי, בהתבסס על מחקרים שפורסמו בעת האחרונה לפיהם הפרוצדורה יעילה ובטוחה גם בחולים בסיכון ניתוחי בינוני, מבקש להרחיב הקריטריונים כך שגם חולים אלה יהיו זכאים לבצע את הפרוצדורה.

איגוד מנתחי הלב, ע"פ הכתבה בישראל היום, מביע התנגדות לבקשת ההרחבה. ראשי האיגוד לכירורגיה לב טוענים בכתבה ש: "במצבים של היצרויות של המסתם האורטלי בלב לחולים שאינם בסיכון גבוה לניתוח, יש לא מעט יתרונות להחלפת המסתם על פני החלפתו בצנתור, ולא ברור עדיין אורך החיים לטווח הארוך של מסתם שהוכנס בצנתור לעומת מסתם שהוכנס בניתוח, וכמו כן אחוז הדליפה החוזרת סביב מסתם שהוכנס בצנתור גבוה יותר."

בנוסף לכך, טוענים ראשי האיגוד שהנוהל שנקבע בזמנו לפיו לפני כל החלפת מסתם בצינתור יתקיים דיון משותף של הקרדיולוגים ומנתחי הלב אינו מתקיים בפועל. מנגד, טוען פרופ' דננברג, יו"ר החוג לקרדיולוגיה התערבותית  טוען שטענות האיגוד לכירורגיה לב אינן מבוססות על המחקרים העדכניים.

לדיווח ב"ישראל היום"

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני