חדשות

תאים אוטולוגים מרירית הפה יעילים לשחזור הקרנית (NEJM)

21/09/2004

ממחקר חדש עולה שניתן להשתמש בתאי אפיתל אוטולוגים מרירית הפה לשחזור של הקרנית.

מחלה או טראומה אוקולרית עלולים לגרום לעכירות מלאה של הקרנית ולאובדן ראייה כתוצאה מחסר מוחלט של תאי גזע של אפיתל הקרנית. החוקרים ציינו שניתן להשתיל תאי גזע אוטולוגים של הקרנית במקום השתלה אלוגנית (ואז אין צורך בדיכוי חיסוני) אך בחלק נכבד מהמקרים המחלה היא דו צדדית ויש חסר מוחלט בתאי הגזע הדרושים.

 

במחקר נלקחו מ-4 חולים, שסבלו מחסר דו צדדי מוחלט של תאי הגזע של הקרנית, דגימות רקמה בגודל 3 על 3 מ"מ מרירית הפה. התאים גודלו בתרבית במשך שבועיים. בהמשך הוצאה בניתוח רקמה פיברווסקולרית מהלחמית ומשטח התאים הושתל בעין אחת בכל חולה ללא שימוש בתפרים. 

 

החוקרים ראו שכבר לאחר שבוע בכל 4 החולים נצפתה רה-אפיתליליזציה על פני הקרנית והקרנית חזרה להיות שקופה. במקביל חל שיפור דרמטי בחדות הראייה לאחר הניתוח. התוצאות נשארו טובות גם לאחר מעקב ממוצע של 14 חודשים בו לא דווח על סיבוכים כלשהם.

 

מהתוצאות הסיקו החוקרים שתאי אפיתל אוטולוגים שמקורם ברירית הפה יעילים לשחזור הקרנית ולהחזרת כושר הראיה בקרב חולים הסובלים מחסר דו צדדי מוחלט בתאי גזע של הקרנית. "יש לקיים מעקב ממושך ולבדוק את השיטה בקרב קבוצות חולים גדולות יותר על מנת להעריך את היתרונות שלה אל מול הסיכונים" הם סיכמו.

   

N Engl J Med. 2004;351:1170-1172, 1187-1196

 

לידיעה

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני