חדשות

טיפול במעכבי בקרה חיסונית מלווה בסיכון מוגבר לתופעות לוואי עיניות (British Journal of Ophthalmology)

30/11/2020

 

חולים המטופלים במעכבי בקרה חיסונית מצויים בסיכון מוגבר לדלקת ענביה לא-זיהומית ומיאסתניה גראביס, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת British Journal of Ophthalmology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מספר סדרות מקרים דיווחו על תופעות לוואי עיניות של מעכבי בקרה חיסונית, בעיקר דלקת ענביה לא-זיהומית ומיאסתניה גראביס, אך אין מחקר אפידמיולוגי גדול להערכת הסיכון העיני האמיתי של תרופות אלו.

 

כעת התבססו החוקרים על מאגר Clinformatics Data Mart Database וזיהו 26 מקרים של דלקת ענביה בקרב 8,678 חולים שקיבלו טיפול במעכבי בקרה חיסונית (0.3%), זאת בהשוואה ל-123 מקרים בקרב 76,153 ביקורות תואמות שקיבלו טיפול כימותרפי, ללא מעכבי בקרה חיסונית (0.2%).

 

בקרב 9,210 חולים שטופלו במעכבי בקרה חיסונית תועדו 11 מקרים של מיאסתניה גראביס (0.1%), זאת בהשוואה ל-36 מקרים בקרב 80,620 ביקורות תואמות ללא חשיפה למעכבי בקרה חיסונית (0.04%).

 

מניתוח רב-משתני שכלל תקנון לגיל, מין, גזע ושנת אינדקס, חשיפה למעכבי בקרה חיסונית לווה בעליה של פי 2.09 בסיכון לדלקת ענביה ועליה של פי 2.60 בסיכון למיאסתניה גראביס.

 

המנגנון המדויק בו טיפול במעכבי בקרה חיסונית מוביל לתופעות לוואי עיניות אינו מובן היטב; עם זאת, סביר כי תופעות הלוואי נובעות מהפעלת תאי T ותגובתיות צולבת של תאי גידול ורקמה בריאה.

 

ממצאי המחקר מעידים כי למרות שדלקת ענביה ומיאסתניה גראביס אינן מופיעות בשכיחות גבוהה עם טיפול במעכבי בקרה חיסונית, הסיכון לאירועים חריגים אלו גבוה יותר בהשוואה לכימותרפיה סטנדרטית.

 

British Journal of Ophthalmology, online October 21, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני