חדשות

חולים עם גלאוקומה ממארת מגיבים טוב יותר לטיפול ניתוחי מטיפול תרופתי (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AAO)

22/11/2021

 

במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Ophthalmology הציגו חוקרים נתונים חדשים מהם עולה כי בחולים עם גלאוקומה ממארת, טיפול ניתוחי לווה בתוצאות ראיה טובות יותר, בהשוואה לטיפול תרופתי.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי לאור ההיארעות הנמוכה של גלאוקומה ממארת, קשה להשלים מחקרים בנושא. מרבית המידע בספרות הרפואית מבוסס על דיווחי מקרים או סדרות מקרים קטנות ואלו לרוב ממוקדות באפשרות טיפול ספציפית.  לא נערכו מחקרים בקנה מידה גדול או מחקרים אקראיים בנושא.

 

החוקרים בחנו את הנתונים ממאגר IRIS לזיהוי 4,099 חולים עם גלאוקומה ממארת בין תחילת שנת 2013 ועד סוף שנת 2018. החולים סווגו לאחת משלוש קבוצות, בהתאם לסוג הטיפול שקיבלו: טיפול בלייזר, טיפול ניתוחי, או טיפול תרופתי.

 

בקרב חולים בזרוע הטיפול הניתוחי תועד שיפור משמעותי בחדות הראיה מתחילת המחקר ועד לאחר שנה אחת (שיפור של 0.14 יחידות, p=0.001). בחולים בזרוע טיפול בלייזר תועד שיפור של 0.11 יחידות, בעוד שבאלו תחת טיפול תרופתי תועד שיפור של 0.06 יחידות בחדות הראיה; שינויים אלו לא היו מובהקים סטטיסטית.

 

החוקרים מדווחים כי מרבית החולים (51%) טופלו שמרנית עם טפול תרופתי. עם זאת, באלו שהופנו לטיפול ניתוחי תועדה תגובה משמעותית יותר מבחינת חדות הראיה לאחר שנה אחת, בהשוואה למצב בתחילת המחקר ובהשוואה לטיפול תרופתי בלבד.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Ophthalmology

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני