חדשות

ירידה בשיעורי היענות לטיפול תרופתי למניעת מחלות לב וכלי דם במהלך מגפת הקורונה (מתוך אתר MedRxiv)

19/01/2022

 

היקף מתן המרשמים וניפוק המרשמים לטיפול בתרופות למניעת מחלות לב וכלי דם בבריטניה יריד משמעותית במהלך מגפת הקורונה ולא התאושש לרמות שקדמו לפרוץ המגפה, כך עולה מנתונים חדשים שטרם עברו סיקור עמיתים ופורסמו באתר MedRxiv.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מאחר ומחלות לב וכלי דם מהוות את הגורם המוביל לתמותה ותחלואה ברחבי העולם, חשוב להבין את ההשפעה של מגפת הקורונה על מחלות אלו ועל גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם. ללא טיפול, ההשערה היא כי אי-הקפדה על טיפול תרופתי תוביל ל-13,000 מקרים נוספים של מחלות לב וכלי דם, כולל למעלה מ-2,000 מקרים של אוטם לבבי ומעל 3,000 אירועים מוחיים נוספים.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את הנתונים אודות ניפוקי תרופות למחלות לב וכלי דם שניתנו ל-15.8 מיליון מבוגרים בגילאי 18 שנים ומעלה באנגליה, סקוטלנד וויילס.  התרופות שנבחנו היו כאלו המשמשות לטיפול בגורמי סיכון מג'וריים למחלות לב וכלי דם: יתר לחץ דם, פרפור פרוזדורים, רמות שומנים וסוכרת.

 

התוצאים שנבחנו היו ספירה חודשית של תרופות, אחוז שינוי שנתי ושיעור שנתי של תרופות שנופקו לפי גורם הסיכון למחלות לב וכלי דם.

 

החוקרים מדווחים כי תועדה מגמת ירידה באחוז השינוי השנתי בתרופות למניעת מחלות לב וכלי דם שנופקו בשנים 2020-2021, כאשר מהנתונים עולה כי מספר החולים שהחלו טיפול תרופתי לאיזון יתר לחץ דם היה קטן בלמעלה מ-400,000 במהלך השנים 2020-2021, בהשוואה לצפוי לעומת 2019. השימוש בתרופות להפחתת רמות שומנים בדם ירד בממוצע של 14,000 טיפולים בחדש בתחילת 2021, בהשוואה לחודשים המקבילים בשנת 2019.

 

ממצאים אלו מרמזים לירידה בטיפול פעיל במחלות לב וכלי דם באוכלוסייה. עם זאת, השימוש בתרופות לטיפול בסוכרת מסוג 2 עלה במחצית הראשונה של 2021, ייתכן משנית לעליה בהופעה חדשה של סוכרת מסוג 2 כתוצאה מאירועים בשנים 2020-2021, כולל עליה בגורמי סיכון למחלות לב וכלי דם כמו עליה במדד מסת גוף, ירידה בפעילות גופנית ועליה בצריכת אלכוהול.

 

ממצאי המחקר מעידים כי ניתן לכמת בצורה מדויקת את היקף ההשפעה של הפחתת איזון גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם עקב המגפה על-ידי ניתוח ניפוקי מרשמים.

 

מתוך אתר MedRxiv

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני