חדשות

הנחיות מעודכנות מטעם ה-AAP בנושאי רפואה מונעת מתמקדות בבדיקות סקר לדיכאון ו-HIV (מתוך Pediatrics)

19/02/2017

 

איגוד ה-AAP (American Academy of Pediatrics) פרסם המלצות עדכניות לבדיקות סקר והערכת שירותי רפואה מונעת בילדים. ההמלצות פורסמו בכתב העת Pediatrics וכוללות שינויים ב-11 תחומי טיפול רפואי בהשוואה לגרסה משנת 2016.

 

ה-AAP ממשיך להדגיש את הצורך ברצף טיפולי במסגרת טיפול רפואי מקיף. ההמלצות מדגישות עוד את הצורך שרופאי ילדים יאשרו אם הילד אכן השלים את כל הבדיקות, ובמידה ולא כך הדבר, אזי ישלימו את הנדרש במהירות.

 

להלן רשימת העדכונים בהשוואה להנחיות הקודמות:

 

·         דיכאון: בדיקות סקר של מתבגרים יחלו בגיל 12 שנים, כפי שהומלץ ע"י ה-USPSTF. בנוסף, על רופאים לשאול אודות דיכאון אימהי בביקורי מעקב לאחר חודש, חודשיים, ארבעה חודשים ושישה חודשים. שיעורי הדיכאון האימהי ברקע עמדו על 1 מכל 6 נשים ואבות היילודים גם מפתחים דיכאון.

·         פסיכוסוציאלי-התנהגותי: העדכון מדגיש כי הערכה צריכה להיות מבוססת-משפחה, מעבר למצב החברתי והרגשי של הילד, ועשוי לכלול הערכה של המטפלים וגורמים סוציאליים המשפיעים על המצב הבריאותי של הילד.

·         HIV: בדיקות סקר אוניברסאליות ל-HIV מומלצות פעם אחת בין 15-18 שנים, לכן ההמלצה הנוכחית של ה-AAP עולה בקנה אחד עם הנחיות ה-USPSTF.

·         זיהומים המעברים במגע מיני: יש להשלים בדיקות סקר במתבגרים בהתאם להמלצות ה-AAP.

·         שמיעה: כעת ההמלצות מפרטות את מועד בדיקות סקר ומעקב אחר כל היילודים לזיהוי חרשות מולדת ובעיות שמיעה, עם דגש על בדיקות לאישור מוקדם ומעקב כנדרש. למרות שבדיקה זו לרוב מבוצעת במסגרת תכניות בבתי חולים, החוקרים ביקשו להבטיח כי הבדיקות לא נופלות בין הכיסאות, בהנחה שכבר בוצעו בבית החולים.  במתבגרים, ההמלצה השתנתה לבדיקות שמיעה פעם אחת במהלך התבגרות מוקדמת, אמצע גיל התבגרות והתבגרות מאוחרת, בגילאי 11-14, 15-17 ו-18-21 שנים.

·         בילירובין בדם יילוד: המלצה חדשה תומכת בבדיקה שגרתית חד-פעמית של ריכוז בילירובין בעת ביקור היילוד, שוב עם דגש על אישור הבדיקה ומעקב. עוד פורטו בהנחיות מועדי ובדיקות דם במהלך המעקב.

·         דיסליפידמיה: העדכון קורא לבדיקת סקר פעם אחת בין הגילאים 9-11 שנים ופעם אחת בגילאי 17-21 שנים, ולכן כעת עולה בקנה אחד עם המלצות ה-National Heart, Lung, and Blood Institute.

·         בריאות הפה: על רופאי ילדים להעריך את בריאות הפה בביקורים לאחר 12 ו-18 חודשים ולאורך הביקורים עד גיל שש שנים, או עד שהילד עובר לטיפול שיניים סדיר.

 

 

Pediatrics. Published online February 16, 2017

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני