חדשות

בדיקת דם חדשה עשוייה לזהות תסמונת דאון בשבוע ה-11 להריון (דוברות הדסה)

28/03/2011

בכנס השנתי לרגל יום תסמונת דאון הבינלאומי בהדסה הר הצופים שהתקיים בסוף השבוע שעבר, הוצגה לראשונה בדיקת דם חדשה לזיהוי מוקדם של תסמונת דאון, שניתן לבצע בשבועות 11-12 להריון. את הבדיקה הציג דר' אריאל טננבאום, מנהל המרכז לתסמונת דאון בהדסה הר הצופים והיא פותחה בקפריסין.

 

"חשוב שתהיינה דרכים לזיהוי מוקדם של תסמונת דאון על מנת שניתן יהיה להגיע להחלטה מודעת ומושכלת של בני הזוג", ציין דר' טננבאום. כמו כן, הוא הדגיש שבריאותם של אנשים עם תסמונת דאון היא הבסיס היום לעצמאותם ולשילובם בחברה במגוון תחומים והציג מגוון רחב של היבטים רפואיים, חינוכיים, חברתיים ושיקומיים.

 

דר' מיכל לוריא מהמרפאה לבריאות מינית בהר הצופים ריתקה את המשתתפים בהרצאה על מיניות בקרב אנשים עם צרכים מיוחדים. דר' לוריא העלתה את העובדה שבשנים האחרונות הולכת ומתגברת התודעה שלכל אדם באשר הוא קיימת הזכות למיניות. יחד עם זאת, המערכת מתקשה לאפשר זאת מכיוון שישנו גבול מסובך שלעיתים מתבטא בניצול. כמו כן ציינה דר' לוריא כי חשיבות החינוך המיני הינה לשים דגש איך מסבירים למתבגרים להתמודד עם השינויים בגופם והדגישה כי לא ניתן להגביל אנשים בכל הקשור לאהבה.

 

פרופ' שמחה יגל, מנהל המרכז לאולטרא סאונד נשים ויולדות בהר הצופים נתן סקירה נרחבת של אבחון טרום לידתי באמצעות הכלים החדישים העומדים לרשות הצוות הרפואי. הוא הדגיש את חשיבות אבחון בעיות רפואיות בעובר המאפשרות להורים ולרופאים הכנה והכוונה טובים יותר לגבי ההריון ולקראת הלידה.

 

את הכנס יזם דר' אריאל טננבאום והיו שותפים לו משרד הרווחה, קרן שלם, עמותת שלווה ועמותת ית"ד, עיריית ירושלים והאוניברסיטה העברית.

 

את הכנס הנחו יעל קסטיאל, האחות של המרכז לתסמונת דאון ואפרת דותן, שנולדה עם תסמונת דאון והינה כתבת ב- ynet . במסגרת עבודתה ראיינה את נשיא המדינה, אישי ציבור, רופאים ודוגמניות. בעתיד הקרוב מתכננת אפרת לנסוע לראיין את אובמה, נשיא ארצות הברית. אפרת ריגשה את הנוכחים כשסיפרה שפרופ' שמחה יגל הוא זה שיילד אותה.

מקור: דוברות הדסה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני