חדשות

בדיקת POCUS משפרת דיוק איבחון מיידי של מקרי קוצר נשימה חמורים במחלקה לרפואה דחופה (Western J Emerg Med)

14/03/2016

מאת מערכת אי-מד

קביעת האטיולוגיה של קוצר נשימה חמור במטופלים במחלקה לרפואה דחופה מורכבת וקשה בדרך כלל. מכשיר האולטראסאונד Point-of-care (POCUS) עשוי לשפר את דיוק האבחון המיידי בשילוב עם בדיקה גופנית והיסטוריה רפואית, וכך לשפר את הטיפול הממוקד. החוקרים העריכו מהי ההשפעה של בדיקת POCUS תלת שלבית, או "סריקה משולשת" (TS), הכוללת א.ק.ג מקוצר, אולטראסאונד של הריאות ובדיקת Inferior vena cava (IVC) collapsibility   על יכולת האבחון המיידית של הרופא המטפל. 

מדגם של מבוגרים שהגיעו למחלקה לרפואה דחופה בבית חולים לימודי ועירוני (בעל סונוגרף אבחוני) עם קוצר נשימה חמור (כשאינדקס החירום הוא 1,2) הוכנס פרוספקטיבית למחקר. לדברי החוקרים, שיטת ביצוע בדיקת ה-TS מפורטת ורופאים מטפלים מגדירים אותה כאחת החשובות לאבחון לאחר בדיקת רקע רפואי ובדיקה גופנית, לפני שממצאי שאר הבדיקות חוזרות (מלבד אק"ג).

במטופלים בוצע TS ולאחר קבלת התוצאות הגדירו הרופאים את הדיאגנוזה הכללית. הדיאגנוזה הסופית, לפי קריטריון סטנדרטי נשענה בסופו של דבר על בחינה של הטיפול הרפואי על ידי צוות מומחה הרפואה דחופה, שלא ידעו מה הייתה תוצאת ה-TS.

החוקרים השוו את הדיוק של אבחון הרופא לפני ואחרי TS (אלו הוגדרו כממצאים ראשוניים במבחן McNemar). מאפייני בחינת הרושם של הרופא המטפל חושבו גם באמצעות בחינת המטופלים לנוכחות של כשל לבבי מפוצה חריף (ADHF), מחלת ריאה חסימתית כרונית (COPD) ודלקת ריאות (הם חולקו לפי נוכחות או העדר המחלה).

57 מטופלים נכנסו למחקר, כשהאבחונים השכיחים ביותר היו ADHF (26%), COPD או אסתמה (30%) ודלקת ריאות (28%). הדיוק הכולל של הרושם של הרופא המטפל עלתה מ-53% לפני בדיקת ה-TS, ל-77% לאחריה (p=0.003). הרושם/אבחון של ADHF היו רגישים ב-100% ועם ספציפיות של 84% עבור ADHF .

החוקרים מסכמים כי בדיקת POCUS של הלב, הריאות ו-IVC משפרת בצורה ניכרת את דיוק האבחון המיידי של הרופאים המטפלים, ובמיוחד עבור ADHF, אסתמה/COPD ודלקת ריאות. הבדיקה הייתה מדויקת במיוחד בשלילה של ADHF באופן מיידי במקרים של קוצר נשימה חריף במחלקה לרפואה דחופה.

Western J Emerg Med. 2016;17(1):46-53. 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני