חדשות

שינויים עם הגיל בחסרים נוירו-התפתחותיים בילדים עם פיזיולוגיה של חדר יחיד (Pediatrics)

18/01/2021

 

חסרים נוירו-התפתחותיים בילדים עם פיזיולוגיה של חדר יחיד משתנים עם העליה בגיל, כאשר מדד התפתחותי מוקדם אינו מהווה מנבא טוב של התפקוד כאשר הם מגיעים לגיל בית-ספר, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Pediatrics.

 

מחקר Single Ventricle Reconstruction Extension Study (SVR-II) מדגישים את החשיבות של הערכות עוקבות ומעקב סדיר אחר ילדים עם מחלת לב מולדת.

 

כחלק מהמחקר, ההורים השלימו את מדד BSID-II (Bayley Scales of Infant Development, Second Edition) כאשר הילדים היו בגיל 14 חודשים ואת מדד BASC-2 (Behavior Assessment System for Children, Second Edition), כל שנה עד לגיל 6 שנים.

 

מבין 291 ילדים במדגם המקורי, 244 (84%) השלימו את מדד BASC-2 לאחר שש שנים. במחקר SVR-II ביקשו החוקרים לבחון אם ניתן לנבא את המהלך העתידי על-סמך ההערכות המוקדמות ביותר סביב גיל 14 חודשים עד גיל 6 שנים. מהממצאים עלה כי הערכות מוקדמות אינן מהוות גורם מנבא טוב

 

עם זאת, החוקרים מדגישים כי הערכות מוקדמות, סביב גיל 14 חודשים, הן בעלות חשיבות רבה מאחר ומספקות מידע אודות מצבו של הילד באותה נקודת זמן. הערכות אלו גם מסייעות בהבנה אם הילד נדרש להתערבות מוקדמת, שהיא חשובה מאוד מאחר ויש הוכחות כי התערבות מוקדמת עשויה להיות בעלת השפעה משמעותית.

 

במחקר SVR-II, ההורים דיווחו על תסמינים התנהגותיים ועל-סמך הערכות אלו הילדים דורגו עם פחות בעיות התנהגות מוחצנת בגיל 3 ו-4 שנים, בהשוואה למקובל באוכלוסיה, אך עם התנהגות מוחצנת מאתגרת יותר בגיל 6 שנים.

 

ממצאים אלו עולים בקנה אחד עם דיווחים קודמים שתיעדו עליה עם הגיל בבעיות החצנה בילדים והצביעו על קשר בין קשיים אלו ובין אתגרים בלימודים בבית הספר.

 

הערכות ההורים העידו על ירידה משמעותית בכישורי התנהגות אדפטיבית עם הגיל, כך שעד גיל 6 שנים שיעור גבוה יותר נבדקים דורג עם ציון נכשל בתפקוד אדפטיבי, בהשוואה למקובל באוכלוסייה.  ממצאים אלו אינם מפתיעים ועשויים לשקף את העובדה שלהורים יש הזדמנות גדולה יותר לערוך השוואות חברתיות עם החברים של הילדים, כאשר אלו נכנסים לבית הספר.

 

ממצאי המחקר מדגישים את החשיבות ההתייחסות להתפתחות ושינויים באתגרים עם הגיל ומעידים על חשיבות הערכה עוקבת ומעקב סדיר אחר ילדים עם מחלת לב מולדת לאורך חייהם.

 

Pediatrics, online January 13, 2021.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני