מאמרי מערכת

משך הזקפה - מדד חשוב חדש להערכת הפרעה בתפקודי זקפה?/סיכום סקירה מתוך European Urological Review

24/10/2010

תקציר

להפרעה בתפקודי זקפה השפעה משמעותית על איכות החיים המיניים של זוגות. הטיפול בהפרעות בתפקודי זקפה השתפר משמעותית בעקבות פיתוח מעכבי PDE-5 . עם זאת, בעוד שמעכבי PDE-5 מכוונים כנגד המנגנון האחראי להפרעות בתפקודי זקפה, גוברת ההתמקדות בחשיבות משך הזקפה בחוויית פעילות מינית משביעת רצון לשני הצדדים.

משך הזקפה המוביל למגע מיני מוצלח הינו מדד חשוב להערכת התועלת של מעכבי PDE-5 . מדד היעילות החדש שימש במחקרים קליניים, כאשר מתן לויטרה (vardenafil ), מעכבי PDE-5 , הביא לשיפור במשך הזקפה בגברים עם הפרעות בתפקודי זקפה ובאיכות החיים המיניים של שני הצדדים.

 

כ-152 מיליון גברים ברחבי העולם סובלים מהפרעות בתפקודי זקפה. לא מדובר רק במצב בעל השפעה משמעותית על איכות חיי המין של הגברים הסובלים מההפרעה ובני/בנות זוגם, אלא מדובר בהפרעה המלווה במספר מחלות רקע. פיתוח מעכבי PDE-5 השפיע באופן דרמטי על הטיפול בהפרעות בתפקודי זקפה. קיים עניין גובר בחשיבות משך הזקפה לצורך חיי מין משביעי רצון. משך הזקפה מוגדר כזמן מזקפה שנחשבת חזקה דיו לחדירה, ועד יציאה מהנרתיק של בת הזוג בעקבות מגע מיני מוצלח.

 

הארכת ההנאה – מדוע למשך הזקפה חשיבות רבה

חוויה מינית משביעת רצון של הזוג מבוססת על מספר גורמים חשובים, וחשוב שאורולוגים ייקחו בחשבון את החששות של שני בני הזוג, מאחר שהמטרה הכוללת של טיפול בהפרעות בתפקודי זקפה היא לטפל בזוג. ידוע כי זקפה קשה היא גורם חשוב המשפיע על יחסי המין, אך מסקר בקרב 256 גברים עם הפרעות בתפקודי זקפה עולה כי מרבית המשיבים מאמינים כי משך הזקפה חשוב כמו קושי הזקפה בטיפול בהפרעות בתפקודי זקפה.

 

שיטת Stopwatch להערכת משך הזקפה הינה מדד חדש להערכת תועלת הטיפול במעכבי PDE-5 , ומספקת הערכה אובייקטיבית וכמותית של התועלת. שני מחקרים בלתי-תלויים, שפורסמו לאחרונה, נשענו על שיטה זו להערכת משך הזקפה כאמצעי להערכת תועלת הטיפול.

 

בגברים בריאים, משך המגע המיני הממוצע נע סביב 9-10 דקות. עם זאת, משך הזקפה קצר יותר בגברים עם הפרעות בתפקודי זקפה ואף קצר יותר בגברים עם הפרעות בתפקודי זקפה ומחלות רקע נוספות. יתרה מזאת, למשך הזקפה חשיבות לשני בני הזוג.

 

מחקר בקרב למעלה מ-2000 נשים צ'כיות הוכיח את חשיבות משך הזקפה לבנות הזוג, שטענו כי משך המגע המיני, ולכן משך הזקפה, חשובים גם לבנות הזוג. ניתוח סטטיסטי הוכיח כי עקביות באורגזמה של בת הזוג לוותה בהארכת משך המגע המיני בין הפין והנרתיק , מאשר משך המשחק המקדים. ניתוח רב-משתנים הוכיח כי בעוד שמשך המשחק המקדים לא עמד בקורלציה משמעותית עם עקביות באורגזמה של בת הזוג, תועד קשר חיובי ומובהק בין משך המגע המיני ובין אורגזמות מרובות בנשים, בהשוואה לאורגזמה בודדת, כמו גם עקביות האורגזמות של בת הזוג. לפיכך, משך הזקפה חשוב לשני בני הזוג המושפעים מהפרעות בתפקודי זקפה, ותתכן השפעה חיובית על איכות חיי המין.

 

ההשפעה של משך הזקפה על הבריאות המינית

מחקרים להערכת איכות החיים המיניים של זוגות המתמודדים עם הפרעות בתפקודי זקפה הדגימו את התועלת של טיפול במעכבי PDE-5 . היעד העיקרי להערכת תועלת הטיפול היה השינוי בשיעורי התגובה הכוללים של המטופלים לשאלה השלישית בשאלון SEP (Sexual Encounter Profile ) - "האם הזקפה שלך נמשכה זמן מספיק בכדי לקיים מגע מיני מוצלח?" - ותגובת בת הזוג לסוגיית איכות החיים בשאלון mSLQQ (Modified Sexual Life Quality Questionnaire ). תועד שיפור מובהק  בשיעורי החדירה המוצלחת בקרב מטופלים ב- לויטרה (vardenafil ), בהשוואה לקבוצת הפלסבו. גם בקרב בנות הזוג תועד שיפור מובהק סטטיסטית במרכיב "משך המגע המיני" בשאלון mSLQQ-Qol לאחר טיפול ב- לויטרה (vardenafil ), בהשוואה לפלסבו.

 

מחקר רב-מרכזי נפרד, שנועד לבחון את ההשפעה של טיפול בהפרעות בתפקודי זקפה על בנות הזוג הדגים שיעור גבוה משמעותית של מגע מיני מוצלח בקרב מטופלים ב- לויטרה (vardenafil ), בהשוואה למטופלי פלסבו. מדדי mSLQQ-QOL היו גבוהים יותר משמעותית הן בקרב המטופלים והן בקרב בנות זוגן עם טיפול ב- לויטרה (vardenafil ).

 

פרויקט COUPLES (Combined Outcomes of Patient and Partner Satisfaction following Levitra Treatment ) בחן את ההשפעה שח לויטרה (vardenafil ) על שביעות הרצון מהטיפול בזוגות הסובלים מהפרעות בתפקודי זקפה. הטיפול התרופתי הוביל לשיפור משמעותי בביטחון של המטופלים/בנות זוגן בפעילות מינית מוצלחת, שביעות רצון מאורגזמה והנאה מהמגע המיני, בהשוואה לפלסבו.

 

מהמחקרים שצוינו לעיל עולה כי משך הזקפה הינו מרכיב חשוב באורגזמה בעקבות מגע מיני בין הפין והנרתיק, וכי משך הזקפה חשוב מאוד לאיכות חיי המין של הזוגות.

 

 

משך הזקפה – מדד התועלת החדש למעכבי PDE-5 ?

מהעדויות עולה כי משך המגע המיני, ומכאן משך הזקפה, חשוב בשביעות הרצון מהחוויה המינית לשני בני הזוג. שיטות מסורתיות להערכת התועלת של טיפול במעכבי PDE-5 בחולים עם הפרעות בתפקודי זקפה כללו יומני מטופלים ושאלונים. כלים אלו מתמקדים בעיקר בנוקשות הזקפה והחדירה, ושמירה על זקפה, במקום במשך הזקפה.

 

משך הזקפה – הניסיון ממחקרים קליניים

מחקר אקראי של גברים עם הפרעות בתפקודי זקפה, במשך למעלה משישה חודשים, בשילוב עם דיסליפידמיה, שטופלו בסטטינים למשך לפחות שלושה חודשים, בחן את תוצאות הטיפול ב- לויטרה (vardenafil ). מהתוצאות עולה שיפור משמעותי בשיעור החדירות המוצלחות, שיעור מגע מיני מלא מוצלח ותפקודי זקפה, בקבוצת המטופלים ב- לויטרה (vardenafil ), בהשוואה למטופלי פלסבו.

 

במהלך 12 שבועות הטיפול, תועדה עליה של כמעט פי שלוש במשך הזקפה, שהובילה למגע מיני מוצלח בקרב מטופלים ב- לויטרה (vardenafil ), בהשוואה למטופלי פלסבו. יתרה מזאת, תועד שיפור מובהק במשך הזקפה בקבוצת המטופלים ב- לויטרה (vardenafil ), בהשוואה למטופלי פלסבו, ללא קשר לנוכחות דיסליפידמיה, עם או בלי יתר לחץ דם או סוכרת. המחקר אישר כי לויטרה (vardenafil ) הינו טיפול בטוח ונסבל-היטב בגברים עם הפרעות בתפקודי זקפה והפרעות מטבוליות או קרדיווסקולאריות ברקע.

 

במטרה להמשיך ולבחון את משך הזקפה כמדד ליעילות הטיפול, במחקר ENDURANCE התבססו על המדד כיעד התועלת העיקרי. מחקר זה כלל כ-200 גברים, בגילאי 18-4????? שנים, עם הפרעות בתפקודי זקפה במשך למעלה משישה חודשים. המשתתפים חולקו באקראי לטיפול במינון-קבוע של לויטרה (vardenafil ) במינון 10 מ"ג, או פלסבו, למשך ארבעה שבועות, ולאחר מכן עברו לקבוצהת הטיפול. עם טיפול ב- לויטרה (vardenafil ) תועדה עליה של פי 2-3 במשך הזקפה שהובילה למגע מיני מוצלח, בהשוואה לפלסבו. בנוסף, השינוי במשך הזקפה בהשוואה למצב טרם הטיפול היה גדול יותר משמעותית עם טיפול ב- לויטרה (vardenafil ), בהשוואה לפלסבו.

 

מתוצאות מחקרים אלו עולה כי משך הזקפה הינו מדד תועלת חדש להערכת הטיפול במעכבי PDE-5 , ועשוי לשמש ככלי לניבוי  מדד ליעילות התפקוד המיני בזוגות הסובלים מהפרעות בתפקודי זקפה. באשר לדרך למדידת משך הזקפה, גישת Stopwatch הוכחה כמהימנה. לויטרה (vardenafil ) הוכח כטיפול המביא לשיפור משמעותי במשך הזקפה בגברים עם הפרעות בתפקודי זקפה, גם כאלו הסובלים ממחלות מטבוליות ובאיכות חיי המין בשני בני הזוג.

 

מסקנות והשלכות הנתונים החדשים אודות משך הזקפה

להפרעות בתפקודי זקפה השפעה משמעותית על איכות חיי המין של זוגות הסובלים מההפרעה. בעוד שנוקשות הזקפה חשובה לתפקוד המיני, למשך הזקפה חשיבות לא-קטנה, כאשר הארכת משך הזקפה מלווה בהנאה רבה יותר מהמגע המיני ושיפור איכות חיי המין. משך הזקפה נבחן כמדד תועלת חדש להערכת היעילות של טיפול במעכבי PDE-5 .

 

מחקרים הוכחו כי מדובר במדד מהימן להערכת תועלת הטיפול, כאשר מתבססים על גישת Stopwatch להערכת משך הזקפה. יתרה מזאת, לויטרה (vardenafil ) הוכח כטיפול המשפר משמעותית את משך הזקפה בגברים עם הפרעות בתפקודי זקפה, ואיכות חיי המין בזוגות הסובלים מההפרעה. הנתונים החדשים אודות משך הזקפה חשובים הן למטופלים והן לאורולוגים.

המסר למטופלים הוא כי הארכת משך הזקפה עשויה להביא לשיפור בהנאה המינית וכי ישנן אפשרויות טיפול זמינות שעשויות להאריך את משך הזקפה בגברים עם הפרעות בתפקודי זקפה, וכך לשפר את איכות חיי המין של הזוגות. הנתונים המבטיחים צפויים לעודד גברים רבים יותר הסובלים מהפרעות בתפקודי זקפה לפנות לטיפול.

המסר לאורולוגים הוא כי לשילוב של נוקשות והארכת משך הזקפה חשיבות בהבטחה כי שני בני הזוג יקיימו חיי מין משביעי-רצון. לפיכך, שיטות הטיפול בהפרעות בתפקודי זקפה צריכות להגביר את הפוקוס על משך הזקפה.

European Urological Review, Volume 4 Issue 1 - Page 57-59

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני