חדשות

דיווח מקרה: טיפול במינון גבוה של Sildenafil נקשר עם נזק ארוך-טווח לרשתית (Retin Cases Brief Rep)

03/10/2018

 

מטופל שנטל מינון גבוה של Sildenafil בשל הפרעות זקפה פיתח נזק עיני ארוך טווח, וייתכן כי בלתי-הפיך, עם פגיעה ברשתית והבזקי אור בצבעים רבים ובשני הצדדים (Photopsia) וראיה בצבע אדום (Erythropsia), כך על-פי דיווח מקרה שפורסם במהדורת אוקטובר של כתב העת Retinal Cases & Brief Reports.

 

בדיווח מסבירים הכותבים כי מדובר בגבר בן 31 שנים, ללא היסטוריה רפואית, אשר פנה למרפאה בתלונות על ראיה בצבע אדום ותסמינים אחרים זמן קצר לאחר נטילת Sildenafil. החולה דיווח כי רכש את התכשיר הנוזלי של Sildenafil דרך האינטרנט ולא השתמש בפיפטה של 50 מ"ג/מ"ל שניתנה בכדי להתאים את המינון, אלא פשוט שתה את התמיסה ישירות מהבקבוק, כך שככל הנראה נטל הרבה יותר מ-50 מ"ג.

 

הערכה נוספת העידה כי בעיות הראיה נקשרו עם נזק מבני ותפקודי לרשתית. באמצעות טכנולוגיות הדמיה מתקדמות, החוקרים זיהו נזק לתאי המדוכים (Cones) של הרשתית.

 

הכותבים מציינים כי הפרעות ראיה זמניות דווחו בעבר עם Sildenafil, תוך מחשבה כי אלו נקשרו עם ההשפעה המעכבת של PDE-6, המצוי בעיקר בקולטנים ברשתית ומשחק תפקיד חשוב בעברת תמונה. השפעות אלו לרוב חולפות בתוך 24 שעות. מנגד, השינויים שתוארו בחולה זה לא חלפו לאחר שנה אחת, למרות טיפול ב-Prednisolone, Brinzolamide ו-Brimonidine Tartrate.

 

במקרה זה, לא ידוע כמה Sildenafil בדיוק הוא נטל, אך הסברה כי מדובר במינון הרבה יותר גבוה מהמומלץ. השינויים שזוהו במטופל תואמים לרעילות קולטני תמונה, בעיקר במקולה, כאשר נראה כי תאי המדוכים פגיעים יותר.

 

בדיקות הדמיה חוזרות לאחר שישה חודשים הדגימו נקודות כהות מרובות בפסיפס הקולטנים לאור, תואמים לאובדן או חסר תפקוד תאי המדוכים ומקביל לפגיעה בשכבה החיצונית של הרשתית שתועדה בבדיקת OCT (Optical Coherence Tomography).

 

Retin Cases Brief Rep. 2018;12:S33-S40

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני