חדשות

גברים רבים הסובלים מתחלואה חמורה אינם פונים לקבלת טיפול להפרעות זקפה (Int J Impot Res)

06/05/2019

 

בגברים עם מחלות ממאירות או מחלות כרוניות אחרות סיכוי נמוך יותר לפנות לקבלת טיפול להפרעות זקפה, למרות שבריאות המינית הינה מרכיב חשוב באיכות החיים של חולים רבים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו בכתב העת International Journal of Impotence Research.

 

במהלך תקופה של חודש אחד, החוקרים סקרו 500 גברים שפנו לביקור אצל רופא המשפחה. הגברים מילאו שאלון עם שתי שאלות בלבד, האחת נגעה לחשיבות פעילות מינית עבור המטופל והשנייה שאלה את המטופל להעדפתו בכל הנוגע לטיפול בהפרעות זקפה במידה ואלו היו מופיעות במהלך חייו.

 

בניתוח תשובות המשתתפים במחקר החוקרים חילקו את המשתתפים לשלוש קבוצות על-פי הסיבה בגינה פנו לביקור אצל הרופא ומצבם הבריאותי הכולל. בקבוצה הראשונה נכללו 176 גברים ללא מחלת רקע, אשר פנו לרופא המטפל לצורך רפואה מונעת או סוגיות קצרות-טווח. הם לרוב שוחחו עם הרופא אודות זיהומים נשימתיים, כאבי גב, זיהומים בדרכי השתן ובעיות במערכת העיכול. גיל המשתתפים הממוצע עמד על 50 שנים.

 

הקבוצה השנייה כללה 244 גברים עם מחלת רקע קלה, אשר פנו לרופא בשל מחלה כרונית קיימת, אך לא סבלו מסיבוכים חמורים. משתתפים אלו לרוב שוחחו עם הרופא בנושאי יתר לחץ דם, סוכרת, דיכאון, חרדה ומחלות לב. גיל המשתתפים הממוצע בקבוצה זו עמד על 60 שנים.

 

הקבוצה השלישית כללה 66 גברים עם מחלות כרוניות חמורות או מחלות ממאירות, אשר סבלו לרוב מממאירות כלשהי או מחלת ריאות חסימתית כרונית. גיל המשתתפים הממוצע בקבוצה זו עמד על 62 שנים.

 

החוקרים מדווחים כי למעלה מ-90% מהגברים הבריאים דיווחו כי ליחסי מין חלק חשוב באיכות החיים שלהם, זאת בהשוואה ל-80% מהגברים עם מחלת רקע קלה ו-70% מאלו עם מחלה חמורה.  בדומה, קרוב ל-90% מהגברים שהיו בריאים או סבלו ממחלה קלה דיווחו כי היו פונים לקבלת טיפול להפרעות זקפה, בעוד ש-70% בלבד מאלו שסבלו ממחלה חמורה דיווחו על מגמה דומה.

 

החוקרים כותבים כי המסר לגברים הסובלים מהפרעות זקפה הוא כי מדובר במחלה לכל דבר. אין צורך להתבייש בכך וחשוב להמליץ להם לדון בנושא עם הרופאים,, מאחר וישנן דרכים רבות לקבלת עזרה ולשפר את חיי המין.

 

Int J Impot Res 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני