חדשות

אפשרויות טיפול כנגד סרטן ריאות עם מרכיבי SCLC ו-NSCLC (מתוך Transl Lung Cancer Res)

07/01/2021

 

בחולים עם סרטן ריאות משולב (Combined Small Cell Lung Cancer, או CSCLC), ממאירות נדירה הכוללת מרכיבים של SCLC (Small Cell Lung Cancer) ושל NSCLC (Non-small Cell Lung Cancer), ישנה חשיבות רבה לטיפול ניתוחי בשלב מוקדם, כאשר בחולים עם מחלה מתקדמת יש לשקול טיפול כימותרפי.

 

החוקרים השלימו מחקר רטרוספקטיבי גדול במטרה לבחון את אפשרויות הטיפול המתאימות בחולים עם תת-סוג נדיר זה של סרטן ריאות. הם זיהו את כל המקרים של CSCLC ממאגר SEER לשנים 2004-2016 ובחנו את המאפיינים הקליניים, אפשרויות קו-טיפול ראשון, פרוצדורות ניתוחיות ונתוני הישרדות.

 

החיפוש הוביל לזיהוי 37,639 מקרים של SCLC, כאשר ממאירות משולב מסוג CSCLC היוותה 2.1% מכלל המקרים (784 חולים). הגיל הממוצע של חולים עם ממאירות CSCLC עמד על 67 שנים ורוב החולים היו גברים (55.7%).

 

המאפיינים האונקולוגיים של CSCLC תאמו לאלו של SCLC מאחר ומרבית החולים אובחנו עם מחלה בדרגה גבוהה יותר ובשלבים מתקדמים יותר. הפרוגנוזה של CSCLC טובה יותר מזו של SCLC, אך גרועה יותר מזו של NSCLC בשלבים IA-IIIA. לא תועדו הבדלים בחלים עם ממאירות בשלב IIIB-IV.

 

ניתוח הדגים תועלת בחולים עם CSCLC בשלב IA-IB. לטיפול כימותרפי אדג'וונטי הייתה השפעה מעטה על חולים עם מחלה בשלב מוקדם. טיפול שכלל מספר גישות התערבות הוביל לשיפור משמעותי של ההישרדות הכללית של חולים עם ממאירות בשלב IIA-IIIA. טיפול כימותרפי היווה את הבסיס לטיפול בחולים עם מחלה בשלב מתקדם.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין טוב יותר את טיב אפשרויות הטיפול השונות בחולים אלו, בפרט מקומם של טיפולים ניתוחיים בחולים עם מחלה בשלב מתקדם.

 

Transl Lung Cancer Res. 2020;9(5):1785-1794

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני